Streamování je pojem budoucnosti, tím jsem si jistý A tak si jen dovolím v krátkosti upřesnit, o co jde. Jedná se o přímý vstup do obrovských archívů streamovacích společností! Nejdříve vás asi napadne otázka, jakou cestou se všechny ty písničky do databází streamovacích služeb dostanou. Jednoduše řečeno: jednotlivá hudební vydavatelství – včetně těch top jako Sony, EMI, Warner Music Group, Universal a další – mají s těmito streamovacími službami (společnostmi) smlouvy a ve chvíli, kdy vydají fyzickou CD nebo LP desku, okamžitě ji poskytnou i v elektronické podobě. A ty se ukládají právě do těch výše zmíněných obrovských databází. A my, zákazníci si pro ně “saháme”. Pozor, nejde o stahování! Obsah sice přehráváte ve svém počítači (mobilu, tabletu či speciálním stream přehrávači), třídíte si je, tvoříte svoje vlastní playlisty, ale vše se děje na vzdálených serverech. U vás doma se skladby pouze zrcadlí. Zde je ovšem nutné říct, že se to jednoduše řekne, ve skutečnosti jde o obrovský byznys, ve kterém se točí miliony dolarů!

I my máme svoje skladby v databázích

Ale věřte mi, že i třeba z dávných československých hudebních luhů a hájů lze v těchto databázích najít opravdové perly. Je libo Gott, Vondráčková, Robbová, Kratochvílová, Gombitová, Duchoň, Čižmárová a další? Chcete si poslechnout skladby prezentované v druhdy slavné soutěži Bratislavská Lyra? Třeba z roku 1975? Všechno tam nejdete! Je zřejmé, že naše hudební vydavatelství prostě převedla svoje archivy do elektronické podoby a těmto streamovacím společnostem je prodala. A prodává, neb každá novinka vydávaná třeba v hudebním vydavatelství Supraphon se okamžitě objeví i na streamu!

Služby jsou free i placené

Jeden měsíc po prvním přihlášení vám dávají provozovatelé streamu k dispozici zdarma na vyzkoušení. Pak máte dvě možnosti: buď neplatit nic ale počítat s různým omezením (nižší kvalita nahrávek – zhruba ve ztrátovém formátu MP3, vložené reklamy a jingly) nebo si platit měsíční paušál a mít kvalitnější nahrávky, možnost třídění, ukládání oblíbených písniček do svých playlistů atd.

Jsou ty placené výhodné – a proč?

Pochopitelně, že za lepší kvalitu služeb si musíte zaplatit. Tímto se dostávám k menšímu počítání. Pojďme k příkladu:

Váš oblíbený muzikant XY vydal 10 alb. CD formát v ceně 300 Kč za kus, formát LP vinyl za 600 Kč. Za celou diskografii tedy utratíte 3 tisíce v případě CD respektive 6 tisíc v případě nákupu LP.

XY ale vydal ještě 3 kompilace, jeden živý záznam a hostoval na pěti albech jiných umělců. Jako správný fanoušek musíte všechno mít ve své diskotéce. Jenže zatímco kompilace seženete, hostování ne. Nebo hodně draze na některém ze známých serverů typu Amazon atd. Některá alba mohou být už hodně vzácná. A navíc leckdy ani netušíte, kde všude se váš oblíbenec XY objevil. Což je třeba častý případ přelétavých jazzových muzikantů.

Prvním krokem je…

přihlášení ke streamovacím službám. To jsou v podstatě plně legální obrovské databáze hudebních souborů. Nejznámější je například SPOTIFY nebo luxusnější TIDAL. Další streamovací služby jsou například DEEZER, GOOGLE PLAY, NEPSTER atd. Každá má svoje pozitiva i negativa, podle mne jsou SPOTIFY a TIDAL ty nejlepší. Nejnověji se na trhu objevil nový streamovací kanál zvaný PRIMEPHONIC určený pouze pro vážnou hudbu

Každá tato streamovací služba má ve svých databázích více než 55 milionů (!) skladeb z celého světa! Máte zájem o hudbu kubánskou, tureckou, argentinskou či o umělce z Afriky? Není problém. Najdete tam i „vašeho“ umělce XY, včetně kompilací a hostování! Vše přehledně seřazené. Stačí vyhledat, klik… a už to hraje!

Je tu streamer v placené verzi

Za měsíční paušál cca 150 Kč se dostanete k obrovské databázi společnosti SPOTIFY se všemi výhodami! A svého XY umělce tam najdete s kompletní diskografií! Ano, nemáte fyzické CD s krabičkou a bookletem! Otázka: musíte je mít?

Ke streamovací společnostem potřebujete klíč

Jinak řečeno streamer. Kouzelnou krabičku, která vám dovolí a pomůže najít ve webové síti ty správné kanály. O tom příště.

3 příbuzná témata k článku “Co je to stream? Vstup do hudebního nebe!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

error: Obsah je zabezpečený !!