Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Živáňská pečeně aneb bašta z jednoho pekáče

„Živáň“ znají snad všichni. Nicméně původ této bašty je poněkud nejasný a složení se také hodně mění. Jisté však je, že tento způsob přípravy pokrmu vynalezli již naši pra předkové. Pečení masa a zeleninky v jámě vykopané v zemi. A terminus živáňská pečeně tomu určitě nepřidělili!  

Na tu „echt pravou“ existuje spousta receptů. Snad každý chalupář nebo šikovný kuchtík z trampské osady má svůj zaručený recept a živáňská pečeně patří mezi jeho majstrštyk. Nemusíme zrovna bivakovat na břehu Berounky nebo Kocáby, zakládat oheň a v kotlíku tuto baštu připravovat. Dá se to v pohodě zmáknout i v kuchyňské troubě. A jen na okraj: víme, odkud živáňská pečeně vlastně přišla?  Údajně z Maďarska!

O čem je příprava

Ochutnal jsem spoustu pečení, leč ne každá mi chutnala. Lid amatérsky kuchařský si totiž myslí, že nasrat spousty koření a další přísady (sjová omáčka, kečup atd.)je výhra! Omyl!  A tak  živáň vařím podle sebe, tak, jak mi nejlépe chutná. Předesílám, že mi jde hlavně o:

 1) jednoduchost přípravy

 2)chuť masa a použité zeleniny.

Takže recepty, které doporučují přidat další „laskominky“ jako červené víno, kysané zelí, med, kopr, různé exotické koření atd. neuznávám! Protože to už pak není o klasické živáňské pečeni. Ta má být jednoduchá, prostě naflákat vše do kotle a hotovo.

V hodně receptech se také používá kombinace více druhů masa. Nejsem si jistý přípravou, když každá flákota potřebuje jiný čas tepelného zpracování, než se stane poživatelnou bez nutnosti úmorného přežvykování každého sousta. Já používám x-krát osvědčenou krkovičku, stejně jako např. u valašského šašliku

Moje varianta živáňské

Masová část:

3 plátky krkovice asi 1 cm silné

2 pikantní klobásky na kolečka nakrájené

10 dkg anglické slaniny

5 dkg na kostičky nakrájené klasické slaniny

Zeleninová část:

2 papriky na proužky

3 rajčata na plátky

4 žampiony na plátky

Cuketu a lilek na plátky

2 cibule na plátky

½ kg brambor na plátky.

Koření:

Sůl, pepř, drcený kmín, hořčice, olej, lisovaný česnek.

Maso jsem den předem naložil do jednoduché marinády: trocha oleje, lžíce hořčice, sůl, pepř a 2 stroužky prolisovaného česneku.

Na trošce sádla jsem opekl na kostičky nakrájenou slaninu, cibuli, společně s klobáskou a kmínem.

Brambory jsem smíchal se solí, pepřem, osmaženou slaninou, klobáskou a cibulí. Směs jsem vložil na dno misky. Na to jsem položil maso a obložil vší zeleninou, opečenými klobáskami a anglickou slaninou. Takto jsem vytvořil tři misky a ty zakryl alobalem.

V troubě předehřáté na 2000C jsem živáňskou pekl 1 hodinu a 40 minut. Pak jsem odkryl alobal a pod grilem ještě asi 10 zapékal.

Těch stylů příprav je hodně. Na ohni, grilu, někde se vše píchá na jehlu, jinde se vytváří balíčky z alobalu a kladou se do žhavého uhlí.

Živáňská pečeně je vlastně kompletní pokrm: obsahuje maso, zeleninu i přílohu. Vše v jednom balíčku. V tom spočívá jednoduchost přípravy. Nakrájet, narovnat, upéct a s chutí sežrat! Jo, a dobře vychlazené pivko nesmí v žádném případě chybět!

Jeden komentář

  1. […] Krkovičku (cca 0,5 kg) jsem nakrájel na širší plátky a pak na nudle, 1 větší cibuli na měsíčky, 1 klobásku na kolečka, zelenou papriku (2ks) na proužky, rajčátka (5ks) na půlky, jarní cibulku (jeden svazeček) na větší dílky, kapustu (1/4 hlávky) na nudličky a asi dvě hrsti kysané zelí které jsem řádně vymačkal. 4 stroužky česneku jsem rozmačkal a najemno nasekal malou chilli papričku (1ks). Je to určitá obměna receptu na živáňskou. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!