Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Delikátní vepřové na paprice

Pokud si chcete tento pokrm uvařit podle mého receptu, předesílám, že vám zabere trochu víc času. Já totiž nic nešidím, nýbrž vařím poctivě, tak, jak se má. Receptů na přípravu je spousta, každý má ten svůj zaručený. Když je ale na netu pročítám, říkám si, že jsou dost odfláknuté. Kriste pane, přidávat třeba bujón! Ano, delikátní vepřové na paprice se dá uvařit za 30-40 minut, když použijete papiňák. Jenže to není ono. S přípravou se musíte pomazlit a nespěchat. Věřte, že výsledkem pak je – trochu pracná lahůdka.

Co jsem potřeboval

 • ½ kg vepřového masa zvaného ořech
 • 1x cibuli
 • 1x sladkou smetanu
 • 1x pytlík sladké papriky
 • 1x lžíce uzené papriky

Na zeleninovou vložku

 • 2x mrkev
 • 1x kousek celeru
 • 1x kousek petržele
 • 1x kousek pórku
 • 1x malá cibulka
 • 1x stroužek česneku

Maso jsem nakrájel na menší kousky. Jednu cibuli jsem nakrájel na drobno, na kousku sádla osmažil, přidal maso a chvíli opékal. Pak jsem tam přidal obě papriky, rychle orestoval a podlil vroucí vodou. Pod pokličkou za občasného míchání dusil asi 50 minut.

Zeleninová vložka

To je věc, kterou většina lidí nedělá (ptá se proč). Já mám tenhle postup odkoukaný od jedné ženy, která více jak 50 let vařila po různých restauracích, školních jídelnách, nevynechala ani kuchyně luxusních podniků. A zeleninové vložky pro ni vždy byly neopomíjeným základem poctivých a chutných omáček všech možných druhů. Ano, je to pracnější ale delikátní vepřové na paprice tuhle vychytávku prostě vyžaduje. Maso se nám zvolna dusí v paprikovém sósu, tak máme čas na vložku.

Mrkev, celer, petržel (viz foto) jsem pokrájel na kostičky, přidal jsem i kus pórku, kousek kedlubny, malou cibulku a stroužek česneku. Zeleninový základ toho snese hodně. Vše jsem hodil na kousek sádla a asi 15 minut zprudka restoval. Nemusíte mít strach, nejde to tak rychle. Až se začne petržel a celer barvit do žluta a přichytávat se ke dnu kastrolu, je čas podlít vroucí vodou. A nechat vařit min. ½  hodiny. Já to dělám tak, že čekám, dokud se neodvaří asi 30%.

Trochu pracná lahůdka jde do finále

Vepřové na paprice už změklo. Uvařenou a na „bláto“ změklou zeleninovou vložku jsem přepasíroval, nechal chvíli provařit a poté vložil do paprikového základu. Ten je touto zeleninovou bombou řádně nakopnutý! Vše jsem doladil sladkou smetanou, zakápnul citronovou šťávou lehce přisolil, trochu cukru přidal (nezbytné!) a ještě provařil… a je hotovo!

Příloha

Mně se nade vše osvědčují chlupaté knedlíky. Těstoviny – možná, vařené brambory…hm, knedlík NE!

Doba přípravy: 2 hodiny a něco navíc

Dobrou chuť.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!