Zrcadlovky – nebo nově bezzracadlovky jsou choulostivé mašinky. Stejně tak i „skla“, srovnaná v objektivech nebo-li v optické konstrukci. Outdoor kamerky a další foto/video příslušenství taky vyžadují šetrné zacházení. Pro jakýkoliv transport těchto cenností je tedy nutná bytelná brašna nebo foto batoh. Na trhu jsou jich spousty a také se značně rozdílnými cenami i kvalitou. Je potřeba uvážit, kolik techniky budu nosit a zda mi bude postačovat brašna nebo využiji batoh. Každý má svoje výhody i nevýhody. Foto batoh Lowepro Flipside patří mezi ty vychytané. Proč?

Foťák pověšený na krku překáží

Pokud nemáme rádi houpající se zrcadlovku na krku, méme tři možnosti. Jednou z nich je šikovný blesk-úchyt foťáku Peak Design Capture ale o tom teď psát nebudu. Bavíme se o brašnách/batozích.

Boční brašnu, otevřu/překlopím víko, a foťák uložím. A stejným způsobem ho zase vytáhnu. Jenže v této pozici měnit objektivy je riskantní. “Klasický” batoh se zdá pro tuto činnost ještě méně výhodnější. Než ho sundáme ze zad, trvá to. Vytáhneme foťák, batoho nasoukáme zpět na záda, fotíme a pak opět batoh dolů a aparát uložit. Atd. Nepraktické, zdlouhavé.

Ale pak tu ještě máme drobnou potíž s výměnou objektivů. S boční brašnou to ještě jakž takž s opatrností jde, ale s batohem? Ani náhodou. Je nutné se někde posadit, batoh si odložit…

Když někdo přemýšlí

Naštestí lidé chytří ve firmě LOWEPRO vymysleli pro model botohu Flipside dobrý fígl. Batoh se prodává v několika různých velikostech, některé modely z této řady mají ještě označení TREK. A jsou buď v barvě černé nebo khaki.

A v čem je ten fígl zvaný flipside?

Oproti jiným batohům se zde hlavním zipem otevírá zadní strana, tedy ta, kterou máte přitisknout k zádům. Probíhá to tak, že si rozepnete hrudní přezku a batoh si na bederním popruhu přetočíte dopředu. Tím se vám foto brašna Lowepro Flipside „položí“ jako na neviditelný stůl, a vy si můžete v naprosté pohodě fotoaparát vytáhnout, uložit, nebo měnit objektivy bez hrůzy, že vám něco upadne na zem. A když si to nacvičíte, jde to udělat bleskově. I když stojíte třeba po kolena ve vodě: Jen je potřeba vychytat utažení bederního popruhu.

Konstrukce

Můj model má označení 500 AW II Camo. Prostor batohu je v této velikosti velkorysý a vejde se toho do něj hodně. Zrcadlovka/bezzrcadlovka s nasazeným objektivem, jsou tu upravitelné boxy pro další objektivy, vejde se tam externí blesk, světla, nabíječky, náhradní baterie atd. Plus – do brašničky v horní části se dá uložit outdoor kamerka s ministativem i s náhradními bateriemi. Ve víku je i prostor pro tablet a v přední kapse pak místo na doklady, krabičky s filtry atd. Boční síťované kapsy třeba na láhev s pitím. Nechybí ukrytá pláštěnka.

Díky upínacím páskům a výklopné kapse lze na batoh v pohodě usadit i stativ. A jsme opět u výhody systému Lowepro Flipside. K fototechnice se dostáváte otevřením zádové části, takže na batohu složený a pásky stažený stativ nepřekáží.

Dlouho jsem používal menší variantu Lowepro Flipside. Batoh se plně osvědčil a jevil se mi jako veskrze praktický. Netuším, zda má firma Lowepro tento Flipside systém patentovaný ale je pravda, že ho nikdo jiný nenabízí.
A ještě jednu výhodu v této konstrukci spatřuji. Pokud máte batoh na zádech, žádná šmátravá ruka vám do něj k drahé fototechnice jen tak nesáhne… Nemá jak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!