Každoročně pořádaná akce Noc kostelů umožňuje „lidu obecnému“ navštívit místa, kam se jindy stěží vypraví. Jsme veskrze národem hluboce ateistickým  – podle několik let starých průzkumů jedním ze tří vůbec nejateističtějších národů na světě, společně s Čínou a Japonskem (?) Proč tomu tak je, těžko soudit. Názory sesbírané na internetu se zajímavě sjednocují ve značně zjednodušeném názoru, že na vině jsou Husité a komunisti. Ať to je tak či onak, Bazilika sv. Markéty na Břevnově je krásná sakrální stavba s tisíciletou historií a tak by byl hřích ji nenavštívit

Trochu kultury

Součástí akce Noc kostelů bývají i „kulturní“ vložky. Bazilika sv. Markéty na Břevnově nám nabídla krásný prožitek. S bohatou historií kostela a kláštera přítomné poutavým způsobem seznámila paní jménem Marie Vymazalová. Při varhanních improvizacích „domácího“ varhaníka Marka Čihaře se jen tajil dech. A svoji půlhodinu odehrálo i trio muzikantů, manželé hrající na hoboje a hráč na vlastnoručně vyrobený historický klávesový nástroj. Bližší informace o těchto šikovných hudebnících mi unikly. Ovšem jejich historická hudba hladila na duši.

Zábava světská aneb pivo a párek

Bazilika sv. Markéty na Břevnově vše nabízela v míře určitě více než hojné, při příchodu „padla slina“ na místní pivečko vařené přímo v klášteře, nicméně po skončení programu v kostele kolem 21 hodiny už byla venku pěkná kosa a na pivko mě dočista přešla chuť. Zakončit noc kostelů by se dalo akorát tak pořádným hrncem svařáku. Škoda, někdy příště. Takový mok Imperial Lager 20 % by stál za vyzkoušení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!