Spotify je moje velmi oblíbená hudební streamovací služba. A při každém spuštění aplikace, hledání umělců či vytváření svých playlistů mě napadaly otázky typu: kdo tohle financuje!? Jak je možné, že v základní, neplacené verzi je možné poslouchat veškerý obsah zdarma!? Hudbu, podcasty, rádio. Co se na kdesi daleko vzdálených serverech, děje, že po relativně krátké době aplikace dokáže předvídat, co chci poslouchat? Podle jakých algoritmů vytváří seznamy, přímo „šité“ na míru mému hudebnímu vkusu? A je dokonce až tak „chytrá“, že dokáže rozlišit, co chci poslouchat ráno, při práci, či před usnutím!? A navíc, na každý klik play/stop reaguje takřka okamžitě!

Kniha o Spotify

Když vyšla, koupil jsem si ji. Abych pochopil, jak celý tento byznys funguje. Jen málo údajů na úvod: na podzim roku 2019 databáze Spotify obsahují kolem 59 milionů skladeb, ke kterým má přístup více jak 230 milionu uživatelů v 79 zemích světa! Z toho zhruba polovina v placené verzi. Rozdíl mezi nimi? Neplacená obsahuje reklamy a „firemní“ jingly (není to nic agresivního), a není možná tvorba vlastních playlistů a ani nefunguje ona „vymazlená“ nabídka šitá na míru.

Je to o příběhu a odvaze outsiderů, kteří se nenechali zastrašit giganty. A řekli fuck i takovým byznys velikánům jako Apple, Google i Amazon. Je to příběh o partě mladých Švédů. Pustili se do podnikání na poli IT. Měli sny, sakra odvážné sny. Vybudovat něco, co pohne světovým hudebním byznysem. Nikdo tehdy nic nevěděl. Nikdo si nedokázal připustit/představit, že jednoho dne vybudují streamovací impérium, které bude úspěšně konkurovat výše zmíněným gigantům.  A některé dokonce převálcuje. Než se ale Spotify dostalo na tuto hvězdnou úroveň, trvalo to 13 let.

                       A o tom je tahle kniha

O tom jak se technologie o překot mění.  Jak se doposud „uzavřená“ hudební scéna začíná otevírat světu. Je to svižný příběh o startupu mladých lidí, kteří museli překonávat jak technické, tak finanční problémy. Chtěli umožnit přístup k hudbě všem lidem na světě – a zdarma! Cože? Tohle přece není normální!  To nemůže nikdy vyjít!

Dozvíte sem jak počítačový samouk Daniel Ek a jeho zámožný společník Martin Lorentzen vyjednávali s investory a sestavovali tým, který dostal za úkol vyvinout potřebné technologie. Kniha připomíná i spousty neznámých hrdinů, kteří stáli u zrodu Spotify a vysvětluje, proč všechny – od šéfů nahrávacích společností po Stevea Jobse – rozčilovala představa, že by posluchači mohli mít přístup k veškeré hudbě zdarma.

Dnes je Spotify největší technologická firma v Evropě, stala se největším světovým poskytovatelem  streamované hudby. Na Wall Street se její hodnota blíží částce 270 miliard švédských korun.

Kniha o Spotify je velmi zajímavá a čtivá. Ukazuje třeba to, že i za „blbý“ malý prográmek v počítači lze, za jistých okolností, vydělat miliony. Jen být ve správný čas, na správném místě a mezi správnými lidmi. Kluci ve Švédsku podmínky splnili – a spousty dalších – a jejich dílo můžete obdivovat 24 hodin denně. Stačí se zaregistrovat na Spotify a stáhnout si klienta.

A ta okamžitá odezva na tlačítka play/stop? Je to k neuvěření, ale tohle byl jeden z nejsložitějších úkolů pro programátory. Zadání znělo jasně. Přehrávač Spotify se nesmí zasekávat, hudba musí plynout, jako voda z kohoutku. Víc jak 2 sec prodleva je v psychologii člověka považovaná za čekání. A to není cool!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

error: Obsah je zabezpečený !!