Na co stativ!? Nepotřebuju! Fotím na automat! I tak může vypadat názor. Já se na to dívám jinak. Když fotíme s dlouhou expozicí, perfektní stabilizace obrazu je nutná. On totiž i minimální pohyb dokáže skvělou fotku totálně pokazit. Stejně tak to platí, pokud používáme speciální režimy jako např. bracketing (pořizování několika snímků za se sebou s malou odchylkou v parametrech aparátu) či Time Lapse neboli časosběr. A tak jsem dostal k narozeninám stativ Rollei C6i

Jen pro zajímavost: názor na stativ z roku 1918

Velkou řadu zvlášť půvabných motivů nemůžeme bez stativu zpracovati, jelikož právě exposice od půl až do jedné vteřiny těžko lze ruční komorou provésti. Exponujeme-li déle jak jednu vteřinu, jest samozřejmo, že bez stativu nelze nám pracovati.

Jinak řečeno, každý, kdo to myslí s focením alespoň trošku vážně časem dojde k poznání, že se bez stativu neobejde. Na trhu se jich nabízí velké množství od několika výrobců a také v dosti rozdílných cenových relacích. Já si vybral karbonový stativ Rollei C6i. Řekl bych, že u tohoto výrobku nacházím dobrý poměr mezi cenou a kvalitou.

Nejdříve údaje od výrobce.

Maximální výška [cm]: 171,5

Minimální výška [cm]: 25 cm

Výška v transportním stavu: 47 cm

Maximální zatížitelnost [Kg]: 12

Včetně hlavy: Ano

Hmotnost [kg]: 1,58

Zkušenosti.

1/ transport ve složeném stavu 47 cm je v pohodě, váha kolem 1,5 kg je snesitelná i při delších výšlapech. Jde v tomto případě o rozumný kompromis mezi hmotností a bytelností či stabilitou.

2/ nosnost 12 kg umožňuje na stativ Rollei C6i v pohodě nasadit i bytelné zrcadlovky s těžkými teleobjektivy, nebo videokamery.

3/základnou stativu jsou robustní nohy o čtyřech sekcí opatřené rychloupínacími svorkami. Nastavení snad nemůže být jednodušší. Uzamčení doprovází zřetelné klapnutí.

4/ praktická a robustní kulová hlava typu TS2 s rychloupínací deskou disponuje i bezpečnostním mechanismem, který zabraňuje náhodnému odpojení kamery či fotoaparátu. Hlava umožňuje pohodlné otáčení do stran, které využijete například při tvorbě panoramatických snímků.

Drobné nedostatky

Při focení v přírodě se molitanové návleky na dvou nohách lehce ušpiní a jdou vyčistit jen kartáčem. Pro někoho může být mínusem absence kovových hrotů na konci nožiček. Zato jsou v pytlíčku tři náhradní gumové.

 

Pro někoho bude možná ještě zajímavý údaj rozteče nožiček při složeném stavu. Zkrátka, zda se v pohodě vejdou do příslušné kapsy batohu.

 

Klasické složení s namontovanou hlavou: 8,5 cm

Klasické složení bez hlavy: 6,5 cm

Nesložený stav s trčící hlavou nebo bez ní: 3.5 cm

Toto jsou odkazy na články s podobným tématem ... “Stativ Rollei C6i je potřebný pomocník”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!