Obora se nachází nedaleko vesnic Ptice a Svárov západně od Prahy. Její velikost je asi 130 ha a měli by se tu chovat daňci. Kdysi dávno tu žádný Kellner nebydlel, obora neexistovala a modrá turistická značka vedla skrze nezáživný les dolů, do obce Podkozí. Vznikem obory musela být turistická stezka přemístěna. Vede od staré Svárovské lípy po severní straně obory, aby se asi po pěti stech metrech stočila jižním směrem. A právě u Svárovské lípy jsme s kamarádkou Janou začali trek kolem Kellnerovy obory Podkozí.

Svárovský kaňon a Kellnerovo sídlo v Podkozí

Označení Svárovský kaňon nikde nenajdete, my si to jednoduše vymysleli. A měli jsme proč. Protože když začneme sestupovat – podél ohrady obory – po modré dolů, do Podkozí, procházíme nesmírně zajímavým území kaňonovité podoby. Profil terénu je tu velmi „rozeklaný“ a rozvrstvený, středem hluboké rokle (kaňonu) protéká bezejmenný potok, nyní vydatný po nedávných deštích. Vytváří tu zajímavé meandry, chvíli bublá a syčí několik metrů pod námi v hlubokém zářezu, abychom ho po pár metrech překračovali. A tak se to několikrát střídá v délce asi 900 metrů. A i na malé vodopády dojde.

Trek kolem Kellnerovy obory Podkozí pokračuje kolem rozlehlé Kellnerovy rezidence. Jeden z nejbohatších Čechů si tu několik let zpět koupil celé údolí, plus onu Oboru Podkozí. Bohužel se už na svůj majetek kouká odněkud shůry. Zato nás při cestě kolem masivní kamenné zdi sledují desítky kamer.

Údolí Loděnice – Kačáku

Tento potok má opravdu dvě jména, viz. Wikipedia. Co se tam ale nedozvíte, je to, že když hodně a dlouho prší, Kačák se zaplní a mění se na menší řeku. A ta podmáčí louky v údolí. Průšvih je, že po jedné takové vede napříč turistická stezka. Bořit se v bahýnku? Nebo hledat jinou cestu? Ne, zout boty a brodit se Na sluníčku voda teploučká, ve stínu ledová, až prsty trnuly. Ale jedině tak se dal tento úsek překonat. Viz video níž.

Těžký stoupák po zelené

Tenhle hodně strmý krpál začínající u koryta Loděnice/Kačáku a směřující vzhůru ke Svárovské lípě znám dobře. Kdysi hodně dávno jsem byl schopen ten jeden kilometr napříč vrstevnicemi vyšlapat na kole! Byla to dřina, ale dával jsem to. Dnes bych možná vyšlapal prvních 50 metrů… Ale i pěšky je to makačka, navíc, když byl terén docela blátivý, čvachtá nám to pod nohama a po stezce v celé délce stále teče odněkud shůry čůrek vody. Na délce 1 km jsme vystoupali asi 141 výškových metrů!

Trek kolem Kellnerovy obory Podkozí se vydařil. Nečekali jsme zajímavý kaňon/koryto. Dali jsme mu název Svárovský kaňon…když už tu máme lípu stejného názvu. Podmáčená louka nás zaskočila…ale nebyla překážkou. Prostě jsme ji přebrodili – a líbilo se nám to. Závěrečný stoupák zpět nahoru byla dřina. 14% téměř v celé délce dá zabrat

Svárovský kaňon
Louky kolem Loděnice/Kačáku byly podmáčené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!