Hudební kritika se na tyto mladíky z amerického Michigenu svého času hrnula snad ze všech stran. Veleknězi s planoucími pohledy a s kříži tasenými vysoko nad hlavou hřímali, že jsou plagiátoři bezostyšně kopírující slavné LedZepp, Queen, Aeoresmith a další kapely ze 70´ let. Ovšem v tomto místě je také nutné připomenout skutečnost, že se už nějaký pátek vyhřívají v paprscích slávy, které jim vypomohly z těch „vágních kopií“ v roce 2019 vygenerovat dokonce cenu Grammy za EP „From The Fires“. Takže: jak to je? Stojí album Greta Van Fleet – The Battle At Garden´s Gate za poslech nebo je to odpad?

Ptám se kritiků

S čím novým by probůh měli mladíci přijít? Když bylo už vše vymyšleno!? Existuje rock míchaný s jazzem, funkem, soulem, r´n´b, operou, rapem, world music… Zkrátka crossover všemi směry. Není kam, není co. A pakliže mám talent – a že ho kluci z Greta Van Fleet mají na rozdávání, není nic špatného ohlížet se do minulosti. A pokud mám koule na to, stavět na základech takových mega staveb, jaké kdysi vybudovali třeba právě Led Zeppelin, pak zasloužím pozornost. I když jim (zasraní závistivci) říkají Led Clones.

Jeden takový „velekněz“, redaktor portálu iDnes Jindřich Göth ve své recenzi napsal – vyjímám a cituji: …je mi líto, ale tohle je na úrovni tuzemských revivalových zábavových part.

Sorry, pane Göthe, mám pocit, že jste moc tanečních zábav zřejmě v životě nenavštívil. Protože jinak byste došel ke zjištění, že se hudební produkce našich mnohých rádoby revivalovývch kapel potácí na hranici chabého amatérismu. A kdyby se tu někde v Horní Dolní čirou náhodou či nedopatřením zjevila banda Greta Van Fleet, obrátí to rockovou republiku vzhůru nohama a vy budete první, kdo bude křepčit pod pódiem.

Greta Van Fleet – The Battle At Garden´s Gate

Ano, sourozenecká kapela má nato, trošku rozčeřit zahnívající vody rocku. Tvoří ji tři bratři: Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka a Samuel Francis Kiszka. Čtvrtým do smečky je bubeník Danny Wagner. Joshua Kiszka má hlas jako Robert Plant zamlada. A Jacob dře kytaru jako Jimy Page… zamlada. Mezi jejich vzory patří takové ikony jako John Lee Hooker, Eric Clapton, John Bonham, Carmin Appice… Je třeba se za to na ně zlobit!?

Ovšem mnohé to nepochopitelně dráždí, neb tahle smečka – sice nemá grády na to vzory trumfnout – ale úspěch má, a ne malý. A to se v dnešní době degenerované rockové scény kuwa počítá! Na rockovém nebi stále jasně svítí slunce ikonických Led Zeppelin. Je sice již notně “vousaté”, ale stále se leckdo v té záři pouze bezostyšně vyhřívá, nicméně “greta” si tu evidentě nabíjí baterie. Může jí to mít někdo za zlé?

A nezapomeňme, že se může klidně stát, že právě díky „Grétě“ spousta mladých lidí „najde“ dosud slepou cestu právě k hard-rockové klasice let 70´! O které mnozí třeba ani nemají tušení, že vůbec existuje…

Co říci k albu samotnému? Recenze asi nemá cenu. Zkrátka si desku Greta Van Fleet – The Battle At Garden´s Gate poslechněte. Buď ji odložíte do země zapomnění, nebo budete vrnět blahem. Nelze upřít, že zpěvák skvěle zpívá, má laserový hlas, dají se v něm najít stopy určité naléhavost, melodie mají nápad, aranže jsou prostě líbivé, instrumentálně na tom nejsou kluci taky vůbec špatně, na albu je hned několik potenciálních hitovek – tak co si víc přát.

Ano, je tu cítit jistá podbízivost, to vnoření se do slavných „sedmdesátek“ je tak bezbřehé, snaživé, ale bez nějakého nápadu, který by nahrávku „nakopl“ k výšinám.

Když už jsme u toho srovnávání s LedZepp. V těch 70. letech to bylo o dravosti, jednoduchosti, originalitě, o energii prýštící z každého brnknutí o struny kytary, zavrčení baskytary či úderu na bicí. Tehdy se nikdo s ničím nepáral. Hudba Greta Van Fleet je „košatější“ a tím možná zbytečně komplikovaná s ne/dobře prokalkulovanou energií. A to je možná právě ten detail, co bráchům sráží body. Ovšem nevím, proč bych měl ohrnovat nos nad mladými kluky, kteří se snaží, a kterým to prostě šlape.

Skladba, která odpálila kapelu do výšin

.

Zdroje: https://thebattleatgardensgate.com/, www.allmusic.com, www.wikipedia.com,https://www.hifiroom.cz/forum/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!