Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Kalvárie na Křížovém vrchu v Moravské Třebové – 291 let shlíží na město

Moje rodné město se pyšní mnoha historickými a velmi cennými památkami. Tak trochu paradoxem je, že když jsem tam do dvaadvaceti let bydlel, nijak jsem tyhle objekty neregistroval.

Ano, na kopci je „jakási“ Kalvárie, ale proč by to mladého člověka zajímalo, že? A přitom se jedná celkem o unikum pozdně barokního sochařství. Kalvárie na Křížovém vrchu byla postavena v letech 1730-31na zadání knížete Josefa Adama z Lichtenštejna, a od této doby v podstatě nedoznala změn! Celých 291 let! Sám kníže položil základní kámen. Stavbu provedl některý z následovníků Matyáše Brauna, patrně Severin Tischler. Pomáhali mu další sochaři.

Architektura Kalvárie na Křížovém vrchu

Na samém vrchu se nachází Bůh Otec na nebesích, uprostřed na kříži Ježíš Kristus, od něj vlevo a vpravo lotrové na kříži, po stranách Asistenční andělé, vlevo pod Kristem se nachází Svatá Panna Marie a vpravo sv. Jan Evangelista

Necitlivost

Bohužel, naši předkové nám tu zanechali takový architektonický skvost ale my, současníci, to totálně „zazdíme“ velmi necitlivě umístěnou vodohospodářskou stavbou! Jak je ostatně vidět na některých fotkách. Tomu, kdo to vymyslel a vyprojektoval urazit ruce!

Nedílnou součástí Křížového vrchu je i hřbitovní kostelík Povýšení sv. Kříže. Je to též velmi stará stavba založená na počátku 16. století. Bohužel, v současnosti je interiér přístupný pouze ve výjimečných případech .

Zde je odkaz na Glareii

Kalvárie na Křížovém vrchu je zdaleka viditelná. Do tváří světců i lotrů je vepsáno 291 let historie města. Téměř tři století shlíží dolů, ti z kamene jsou nesmrtelní, my pod nimi nikoliv.

Komentáře: 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!