Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Multifokální kontaktní čočky Acuvue Moist Multifokal

Kontaktní čočky zná zajisté každý. Já si ovšem troufnu neskromně říct, že o nich vím víc, než většina uživatelů. Proč? Protože jsem je začal používat někdy v letech 1982-83. A dá se říct, že od té doby kontaktní čočky patří do mé životní výbavy. A to jak pro volnočasové tak i pracovní aktivity. Uživatelské zkušenosti s nimi mám tedy veliké. A tak se mi občas přihodí, že mi ve známé oční klinice Wichterle & Vacík, které jsem už po mnoho let věrným a spokojeným zákazníkem, poskytnou různé novinky k testování.

Krátký pohled do minulosti

Při něm se nemohu ubránit srovnání. S čočkami dnes a těmi, které mi byly aplikovány zhruba před 38 lety. Rozdíl je obrovský. Kdysi dávno to byly sice měkké kontaktní čočky, ale vyráběné z tuhého polymeru. Ve srovnání s dnešními silikon-hydrogelovými to je jako nebe a dudy. Pod těmi dávnými oční rohovka hůře dýchala, a únava se projevila třeba tak, že po denním nošení a pohledu do přímého zdroje světla (uliční lampa) člověk viděl barevné kruhy. Jasná známka toho, že čočky musí z oka okamžitě ven. Jinak svému účelu sloužily skvěle, i když se stávalo, že jsem je někdy v oku trošku cítil. Byl to kus od kusu.

Na co si člověk musel zvyknout, a platí to dodnes, je perfektní hygiena a starostlivost o ukládání čoček do kontejneru (mluvím o vícedenních čočkách). Nezapomenu na šílenou zkušenost s jistým uživatelem, kterému „cosi“ spadlo do oka a čočka musela ven. A ten člověk jsi ji, k mému zděšení, opláchl ve vodě rybníka! A nasadil zpět do oka! Tak takhle ne!

Dnes o kontaktních čočkách ani nevíte

Dnešní kontaktní čočky jsou tak tenké, mají vysokou propustnost kyslíku, rohovka tedy dobře dýchá. Ano, po nasazení o nich nevíte. Mluvím o správně aplikované čočce. Na tomto místě bych zdůraznil, že aplikaci čoček by měla předcházet návštěva odborného pracoviště, kde vám specialista – optometrista – oči důkladně proměří, provede kontrolu zrakové ostrosti, zjistí stav rohovky, spojivky a navrhne typ čočky pro vaše oči vhodné.

Tímto zároveň varuji před nákupem na internetu! Máte sice v ruce vyšetření od vašeho očního lékaře, znáte svoje dioptrické korektury, ale nakupovat podle nich se nevyplatí! Optometrista vám totiž pro kontaktní čočky vypočítá lehce odlišné dioptrické hodnoty a rozhodne o správném typu čoček!

Nevhodná kontaktní čočka může poškodit oční rohovku nebo vyvolat zánět v oku! Též nošení čoček výrazně nad doporučený čas je pro oko nebezpečné!

Čas jde dál – a vývoj nezastavíš

A v nabídce jsou už nějaký čas i kontaktní čočky multifokální. Známe to. Jedny brýle do dálky, druhé na čtení. Donedávna jediné řešení. U multifokálních skel složité kvůli měření zornic a hodnotě tzv. koridoru (vzdálenost od zornic k okraji rámečku). A finančně náročné.

Ale když jsou klasické brýle multifokální, proč by nemohly být i čočky?!

Testuji multifokální kontaktní čočky

Přesněji řečeno: značku Acuvue Moist  Multifokal With Lacreon od společnosti Johnson & Johnson. Zkušenost s nimi je veskrze pozitivní. Nechápu, jak to výrobci dělají, ale opravdu to funguje. Ostrý pohled do dálky, pak sklopení očí k novinám – a bezproblémové čtení drobných písmenek v novinových článcích. Skvělé! Žádná výměna brýlí, žádná dělená skla! V očích sedí perfektně!

A ono slovo LACREON? Jde o speciální materiál, který má za úkol zadržovat v kontaktních čočkách vlhkost, aby byly oči stále svěží. Čočky jsou vybaveny technologií UV blokování, která chrání oči před škodlivým UV zářením. 

Tohle není reklama, ani na výrobky Johnson & Johnson, ani na oční kliniku Wichterle & Vacík! Jen se snažím podělit o svoje zkušenosti. Výrobců čoček je pochopitelně víc, očních klinik též, takže pokud máte zájem, vybírejte dle svého gusta.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!