Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Fauda – seriál o nenávisti mezi Židy a Araby

Zlo plodí ještě větší zlo. Fanatismus vygradovaný do maxima. Izraelsko – Palestinský konflikt, který, zdá se, nemá mírového řešení. Tak by se ve třech větách dal charakterizovat seriál „Fauda“  -„Chaos“ z produkce společnosti Netflix.

Zatím byly natočené 3 série po 12 epizodách. A zdá se, že závěr je otevřený pro další pokračovaní. Ovšem netuším, čím by nás ještě tvůrci dokázali překvapit, protože už nyní, v závěru třetí série, začínal seriál trpět na jistou dějovou opakovanost, rozmělňování a velmi nebezpečnou předvídatelnost. Což je jev, kterým trpí většina „dlouhých“ seriálových sérii.

Obsah děje seriálu Fauda

Člen speciální jednotky izraelské armády jménem Doron Kabilio je na zaslouženém odpočinku. Věnuje se vinohradu a rodinnému životu. Kdysi dávno se zasloužil o zabití palestinského teroristy, který měl na svědomí životy stovky Izraelců z řad vojáků, policistů, mužů, žen i dětí. Jenže jednoho dne se u jeho domu zjeví jeho bývalý nadřízený a žádá ho, aby opět vstoupil do služby. Ukázalo se totiž, že onen terorista není mrtvý, odněkud se vrátil v plné síle, a je ho potřeba zlikvidovat. Znova. Jenže je tu problém: jen on, Doron, ví, jak ten gauner vypadal – a – když ho „zabil“ poprvé, možná ho bude chtít dodělat i podruhé. Doron má dilema ale nakonec kývne.

Dostáváme se na arabskou svatbu, kam má terorista jménem Abu Ahmad přijít. Doron se svými kumpány tam nesmí chybět, vše se zvrtne, nastane chaos „fauda“  – a tím se rozjíždí dramatická eskalace událostí, které se vrší jedna na druhou. A rázem je zaděláno na 36 epizod…

Děj vytváří špičkově stupňované napětí, jsem nadšený z naprosto skvělých hereckých výkonů, které se pyšní absolutní realističností. Kam se, s odpuštěním, serou ubohé a do dálky vykalkulované manýry „mega hvězd“ z hollywoodských ateliérů!

Top role

Přemýšlím, zda by se nějaký herec dal se svojí rolí vypíchnout. Je to těžké, ale přece. Pro mne jednoznačně izraelský herec Itzik Cohen v roli kapitána jménem Gabi Ayub, pracující v izraelské vnitřní bezpečnostní službě Shin Bet. Výrazně netuctová tvář, mimika, hluboký verbální projev doprovázený jemným mlaskáním. Skvělé!

Druhým hercem je Shadi Mar´i v roli gaunera jménem Walid. Jeho scéna při výslechu ve chvíli, kdy se dozvěděl o podvodu svojí ženy s předstíraným těhotenstvím, ten výbuch fanatických emocí spojených s agresivitou považuji za jeden z vrcholů seriálu. Neprozradím, ve kterém dílu se nachází.

Zvuková stopa

Při této příležitosti musím ještě zdůraznit mimořádně kvalitní celkovou audio stopu seriálu. Tak detailně nasnímané a reprodukované zvuky, ruchy či verbální projevy, to se opravdu jen tak neslyší. Zde by si měli brát mustr naši zvukoví inženýři, kteří hlavně v seriálech tvořených pod Českou televizí! Ti tvoří se zvukem leckdy téměř nesrozumitelný paskvil, na který si stěžuje spousta diváků…

Čeho seriál Fauda dosáhl?

Zdá se to neuvěřitelné, ale stal se svým způsobem fenoménem jak na izraelské, tak palestinské straně. Fauda není jednostranná, story je vyprávěná jak z jedné, tak z druhé strany. Není to ale pohled vyloženě tendenční, tvůrci evidentně znají palestinské reálie a dokážou izraelcům zprostředkovat pohled z druhé strany a ukazují motivy, které k útokům vedou. Seriál má údajně slušnou sledovanost i v řadě arabských zemí, které jinak Izrael opravdu nemusejí.

Fauda dokázala za relativně málo peněz vytvořit úspěšný akční produkt na hranici politického thrilleru, který může směle konkurovat oblíbeným akčním sériím ze zámoří.

Příběh 5/5, Akčnost 5/5 , Humor 2/5

Násilí 5/5 , Zábavnost 5/5,

Hudba 5/5, Vizuál 5/5,

Atmosféra 5/5, Napětí 5/5.

Moje hodnocení 100%

+ 50% za špičkové výkony mnoha herců

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!