Akční španělské drama natočené v letech 2018-2019.  Zatím jedna série po osmi epizodách v produkci Netflix. Otázka před spuštěním dílu prvního: bude to „rychlokvaška“ natočená za málo peněz, jen aby filmová mega fabrika něco pustila do světa? Nebo to bude návykové? Odpověď je následující: seriál „Oběť číslo 8“ je obdařený vcelku inteligentním scénářem, i když logika v něm občas dostává na zadnici.

 Na začátku jsme svědky teroristického útoku ve španělském Bilbau. O život přijde 7 lidí. Jenže škody na charakterech lidí jsou nedozírné. Dosud v klidu žijící rodiny arabských přistěhovalců se dostávají do víru událostí, jejich spořádané děti… oh, hrůza! Že by zrovna můj syn měl být terorista?! Ono totiž není všechno tak, jak se na první pohled tváří. Nicméně jejich životy jsou v troskách, i když neexistují důkazy.

Rozkrýt pozadí události a najít pachatele má vyšetřovatelka ve vysokém stupni těhotenství Oleagi. Hraje ji  Verónica Moral. Proč ji scénárista přisoudil roli s břichem jako soudek?  Divák se od začátku ptá, jakou to bude mít souvislost s dějem. Má, a zajímavou.

Jak to tak při vyšetřování takovýchto zločinů bývá, do hry se nekompromisně zapojí i tajná služba. A to takovým způsobem, že se divák ptá, zdali i lidé od „tajných“ nejsou nějak spřažení s těmi zločinnými strukturami?  Děj se občas zvrtne tak, že na konci epizody je všechno jinak, než by člověk předpokládal. A to udržuje diváka v napětí až do konce, i když ten se mi zdál poněkud přitažený za vlasy.

Herecké obsazení a výkony.

Roli vyšetřující policajtky jsem zmínil. Za zmínku stojí mladičká María de Nati přítelkyně teroristy Omara. Výbornou roli odehrál Iñaki Ardanaz v roli zneuznaného syna velkého podnikatele. Bavila mě jeho víceméně kamenná tvář, ovšem s výraznou neverbální komunikací jeho očí. Zděšení, vzdor, úleva, strach, to vše se dalo z jeho pohledu krásně vyčíst. Skvělou roli odehrála i Lisi Linder v roli neskutečné mrchy, ovšem s krásným tělem, které se nerozpakuje ukázat.

Oběť číslo 8 je seriál o mezilidských vztazích, které jsou rozvrácené. A to jak na španělské, tak i arabské straně. Na každé ovšem  s jinou příčinou. Na jedné jde o těžký byznys a o dědictví, na druhé straně o deformaci mladých Arabů, kterým je proti srsti poklidný a mírumilovný život jejich rodičů. A když se oba tyto světy potkají, přijde Bilbao a řada mrtvých. Je to opravdu teroristický čin, nebo je za tím boj dvou bratrů o vliv ve firmě jejich otce?

Nelogičnosti zmíněné v úvodu?

Stejně jako většina podobných seriálů, tak i „Oběť číslo 8“ trpí některými dějovými nedostatky. Že by vyšetřovatelka Oleagi v devátém měsíci těhotenství běhala po poli jako křepelka?  Že by výbušnina, která má rozmetat kus ulice, při “náhodné” explozi na policejní služebně přivodila přítomným jen pár oděrků? A jedna klasika: děj odsýpá… nejednou se řeší cosi dramatického a tempo se záhadně zbrzdí. Mám tě zastřelit, mám dilema, velké dilema, zda to udělat, a ten, co mi to nařídil, stojí venku a čeká… trpělivě čeká.

Příběh 5/5 Akčnost 4/5 Humor 0/5

Násilí  4/5, Zábavnost 5/5 Erotika 4/5

Hudba  2/5 Vizuál 2/5

Atmosféra 4/5 Napětí 4/5

Moje hodnocení 80%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!