Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Budeč – kostel sv. Petra a Pavla

Na památném místě Budeč najdeme v jádru nejstarší stojící budovu v Česku. Od roku 1967 jsou rotunda a hradiště zapsány jako kulturní památka.

Hradiště se nachází v katastru obce Kováry, kousek od Zákolan a asi 2,5 od Otvovic, bydliště Lucie Bílé:-) Rotunda sv. Petra a Pavla byla postavena z příkazu knížete Spytihněva I. někdy po roce 895. Dnes představuje jedinou zachovalou předrománskou stavbu. Zdivo kruhové stavby je z velké části původní. Někdy v druhé polovině 12. století byla přistavěna hranolová věž.

Jak se na Budeč dostat?

Cesta vzhůru, na výrazné návrší či ostroh, je možná ze dvou stran. Relativně prudkým stoupáním po úzké asfaltce z obce Zákolany se dostaneme na náhorní plošinu zvanou Budeč. Druhá trasa může vést po lesní cestě začínající v obci Kováry. Cyklo výšlap od Zákolan je náročný a na nejlehčí převody, sjezd po kamenité cestě k železniční zastávce Kováry též pro technicky zdatné. Ovšem další cesta podél Zákolanského potoka směrem ke hradu Okoř je krásná a už na pohodu.

Kdo se v této lokalitě pohybuje, neměl by Budeč minout. Bez nadsázky se dá říct, že se ocitáme v místě, kde se doslova rodila naše budoucnost.

Krátké video

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!