Ano, nikde jinde tento recept nenajdete! Vznikl tak, že byly k mání cukety a těstoviny zvané švábské špecle (spätzle). A otázka v mé hlavě, co z toho vykouzlit? A celkem spontánně vznikl tento recept. A ve finále se ukázalo, že zapečená cuketa – maso, špecle, sýr, jest pokrm velice chutný, až na hranici „žravosti“. Základní chuť je masová, ovšem svoji roli tam hraje rozpečená a dobře okořeněná cuketa, a hlavně dokřupava vysmažené špecle.

Jdeme na to

Zapečená cuketa – maso, špecle, sýr není na přípravu složitá. Nejdříve jsem dal uvařit špecle podle návodu. Zhruba půl pytlíku Schwäbische spätzle, zakoupené v síti Lidl. Mají je tam dobré. Dvě cukety jsem zbavil měkkého vnitřku se semeny a nakrájel na menší kousky. Mezi tím jsem připravil maso. Použil jsem mleté mix, asi 250 gramů. Nakrájel jsem jednu středně velkou cibuli, na tuku nechal zesklovatět a pak na to hodil maso. Přidal jsem nezbytnou sůl, pepř a drcený římský kmín – asi čajovou lžičku, použil jsem celý, lehce osmažený nasucho na pánvi a drcený ve hmoždíři. Maso jsem asi deset minut zprudka smažil a pak přesypal do misky.

Do výpeku po masu jsem hodil kus másla a nakrájenou cuketu. Zlehka osolil, opepřil a přidal jednu lžičku provensálského koření. A dobrých deset minut zprudka restoval na velkém plamenu, často míchal. Ve finále jsem cuketu podlil troškou vody, aby se rozpustil výpek. Směs jsem přesypal do misky.

Tentýž pekáč (po mase a cuketě) jsem použil i pro špecle. Uvařené jsem pokrájel na menší kusy a hodil na rozpálené máslo. A opět dobrých deset minut restoval, aby se staly křupavými. Pozor, ne tvrdými! Musí být tužší, ale na skus, na křup!

Kompletujeme

Vše jsem vsypal do velké mísy, přidal asi 200 g strouhaného sýra eidam a 3 vejce. Důkladně promíchal. A pak už patří zapečená cuketa – maso, špecle, sýr do zapékací misky.

Pekl jsem na 200oC asi půl hodinky a 10 minut na konci pustil gril. A zapečená cuketa – maso, špecle, sýr se ocitne na talíři, s kopečkem zakysané smetany. Příloha není nutná, vhledem k použité těstovině. Kdo ale chce, dá se použít chléb.

Co jsem použil

 • 250 g mlétého masa mix
 • Půl pytlíku těstovin Schwäbische spätzle
 • 200 strouhaného sýra typu eidam
 • 1x středně velká cuketa
 • 3x vejce
 • 2 lžíce másla
 • 1x středně velká cibule
 • 1x lžička římského kmínu
 • 1x lžička provensálského koření
 • 3 lžíce zakysané smetany
 • Sůl, pepř

Vyzkoušet můžete i tento podobný recept – zapékaná brokolice

Toto jsou odkazy na články s podobným tématem ... “Zapečená cuketa – maso, špecle, sýr – můj recept”
 1. Uvařila jsem to podle vašeho receptu a chutná všem, jen jsem vypustila ten římský kmín nemám ho ráda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!