Pojďme se seznámit. Já jsem Tečka. Vrátil jsem se z vojenské mise, jsem sice tvrďák, ale žiju s matkou, nesnesitelnou megerou, která má snahu, do všeho mi kecat. A já se vzpěčuju! A taky mě trápí traumata. Neumím to s ženskýma. Zato mám pár dobrejch kámošů. Jednomu říkáme Šampón. Mohl bejt úspěšnej režisér. Jenže se mu to v životě nějak zvrtlo a teď točí přitroublé reklamy. Sice mu to nese prachy, ale… Dalším do party je Prvok. Servanej tatík čtyř dětí, který díky šíleným nápadům naší party skončil, jako travesty zpěvák a showman. Možná si to nedokáže připustit, ale jde mu to. Takže by nám moh i poděkovat. No, a posledním do party je Karel. Takovej obyčejnej podnikatel. Nemá čas na svoji hezkou ženu, kterou mu obdělává…hm, to nepovím. A to jsme všichni, čtyři novodobí mušketýři z Prahy: Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Není to úplně komedie

I když se člověk směje, většina těch komediálních scén s sebou nese i jakýsi hořký podtext. Ale někdy to jde i trochu přes čáru. Třeba když nebožák Tečka leží v ordinaci, a doktorka mu vyšetřuje prostatu. Kdo z chlapů zná, ví, že to není vůbec nic příjemného. A smát se tomu…ehm, to fakt ne.

Film byl natočený podle literární předlohy Patriky Hartla. Já ji nečetl, nicméně jsem slyšel dva naprosto rozdílné názory. Někdo říká, že je lepší kniha, druhý naopak. Že kniha je naprosto banální, připomínající pokleslou spotřební literaturu. Ať je to tak, či onak, říkám si, že i kdyby byla kniha průměrná, nebo dokonce mizerná, ve filmu ji do velmi slušné kvality pozdvihli výborní herci, přičemž někteří ve svých rolích excelují.

Nadšený rolí Martina Hoffmana ve špičkovém seriálu Most jsem i v tomto filmu čekal další skvělé humorné eskapády v podobném duchu. Zde je to ovšem jiná role, ve své postavě Karla musel Hoffman zvážnět, ale i tak stojí za to. Další roli, kterou musím vypíchnout, je Martin Pechlát, co by Prvok. Jeho pěvecké výkony na pódiu a v dámském převleku jsou na top úrovni. Zato David Švehlík v roli Šampóna možná svým neoddiskutovatelným šarmem okouzlil divačky, ale nic moc převratného ve své roli neukázal. Rozhodně má na víc. Zato naprostou jedničku zasluhuje Daniela Kolářová ve vedlejší roli nesnesitelné matky Tečky. Excelentní výkon! Za zmínku stojí ještě drobná vedlejší role pro mne neznámého slovenského herce, coby značně psychicky vyšinutého spolupracovníka Karla (Martina Hofmana), děsícího se totálního krachu firmy.

Dáváme si úkoly

Jsme Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Míváme ztřeštěné nápady, kterými se snažíme zamést s krizí středního věku. Jsme v půli životní cesty, něco se nám povedlo, něco jsme podělali, ale je pořád ještě čas, vše napravit. Jenže když se zlijeme, napadají nás šílenosti, vymýšlíme si úkoly, kterými se snažíme dokázat si, že jsme ještě pořád borci!  Chechtáme se jim, ale pak zvážníme. Jo, jsme machři –  a kdo úkol nesplní, je sráč. Jenže tu dochází k různým kolizím… a ty jsou právě „kořením“ komických scén.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel je po dlouhé době zase film o chlapech a pro chlapy.

Není to propadák, má spád, autoru knihy a zároveň scénáristovi se povedlo dát dohromady plejádu skvělých herců (až se tomu podivuji). Ti odvedli velmi dobrou práci.

Moje hodnocení: 80%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!