Proč se tomuto našemu tradičnímu pokrmu říká „francouzské“, těžko říct. Je to stejné, jako například u „španělského ptáčka“, „holandského řízku“ nebo „segedínského guláše“. Ani jedna zmíněná národní gastronomie nic takového nezná. Je mi jasné, že receptů s kombinací masa a brambor vložených do zapékací misky je ve světových gastro-receptech hodně. Ovšem, údajně, ty naše zapékané, neboli francouzské brambory ona gastronomie země pod „afielkou“ nezná.

A navíc, i v našem regionu je variant zapékaných brambor více než dost. A to se týká i vlastního postupu při přípravě tohoto pokrmu. Mnoho na netu uveřejněných receptů, a hlavně pak postupů přípravy, jsou, slušně řečeno, hloupé. Aby zapékané, neboli francouzské brambory, byly „doplněné“ o různé druhy zeleniny, neřkuli dokonce o kysané zelí… pardon, ale to se pak už o francouzské brambory nejedná!

I v přípravě vidím nevídané průšvihy, jako třeba vlévání smetany s rozkvedlanými vejci do studených brambor ještě před tím, než jsou strčené do trouby.  Nesmysl! Tekutina i s vajíčky skrz navrstvené brambory proteče na dno, kde vytvoří vrstvu, takže ve finále máme brambory suché a na dně pekáče se nám spekla jakási omeleta!

Zapékané pokrmy mám rád a zde odkazuji na jeden zajímavý, dříve uveřejněný.

Co jsem použil – nic složitého

  • Asi půl kg brambor – den předem uvařené, oloupané a nakrájené na kolečka cca půl cm tloušťky. Doporučuji při vaření do vody nalít asi půl lžíce octa. Brambory zůstanou i pro uvaření pevné a dobře se krájí. A mírná kyselost není na škodu!
  • 2x střední cibule – nakrájená na měsíčky
  • Asi 250 g uzeného masa – krkovičky – nakrájené na kostky (já použil domácí uzené)
  • 5 vajec
  • ½ l smetany
  • Pepř, sůl
  • sádlo

Postup

Na rozpálené sádlo jsem vhodil cibuli a maso. Dobrých 10 minut jsem vše restoval na volnějším plameni.

Sádlem jsem vymastil pekáč a začal vrstvit brambory. Ty jsem lehce osolil a přidal pepř – jím jsem nešetřil. Na ně jsem vložil usmaženou cibuli s uzeným masem. A opět vrstva brambor a na ně zbytek masa. Poslední vrstvou jsou brambory.

V této fázi ŽÁDNÉ vlévání smetany s vejci! Pokrm tímto zkazíte!

Zapékané, neboli francouzské brambory jsem strčil do trouby a na 1800 jsem vše nechal rozpéct asi 30 minut. Teprve NYNÍ tam patří smetana s rozšlehanými vejci – do rozpálených brambor!

Na talíři nesmí chybět nakládaná okurčička. Toto je prostě léty ověřená klasika. Dobrou chuť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!