Dámský gambit – šachy, drogy, chlast.

Seriál se odehrává v 50. letech v USA. Šestiletá dívenka Beth  Harmon se ocitne v sirotčinci s názvem Methuen. Aby zřízenci ústavu mírnili nežádoucí projevy a aktivity dospívajících dívek, pravidelně jim dávkují tlumící tablety.

-1-

Šachy hrát neumím. Ano, znám tahy figur i to, že se dělí na těžké a lehké. Neumím přemýšlet na několik tahů dopředu. Neovládám strategii. Přesto, nebo možná právě proto, jednou jsem jednoho dobrého šachistu dostal do úzkých. To bylo tak, že jsem tehdy takřka bezmyšlenkovitě tahal figurkami po šachovnici. A ejhle, protihráč na mě najednou zírá, co že jsem to vyved, a jaké problémy jsem mu způsobil.  Donutil jsem ho přemýšlet. Hluboce. Pak mi musel vysvětlit, proč. Tu partii jsem stejně prohrál. Dámský gambit je fiktivní příběh o tom, jak se devítiletá dívenka dostala do šachistického nebe. A všechno výše popsané, na rozdíl ode mne, zná perfektně. Důkladně si ovšem vypomáhá drogami a chlastem. K maximálnímu soustředění potřebuje svoji mysl v oparu, čti rauši.

První seznámení s šachy.

Seriál Netlfix

Byl natočený v roce 2020 a to podle románu Waltera Tevisa z roku 1983.  Režie se zhostil Scott Frank a hlavní roli vysekla výtečná Anya Taylor-Joy. Práce s mimikou je u ní naprosto excelentní. To zdůrazňuji! Ten krásně něžný trojúhelník: oči, nos a ústa, je naprosto signifikantní značkou každého dílu. A řeč jejího obličeje ve chvíli, kdy se jí povede mimořádný tah tlačící soupeře do úzkých, ta hra očí a rtů, to je prostě něco kouzelného. Však také za tuto roli získala ocenění Actors Guild Award. A seriál hned dva zlaté Globy v kategorii seriálová miniserie.

  • Zde je dobré zmínit, že v prvním díle se v roli Beth vystřídaly ještě 2 dívenky: Annabeth Kelly jako pětiletá a Isla Johnston jako devítiletá Elizabeth Harmon.

 Seriál se odehrává v 50. letech v americkém maloměstě. Šestiletá dívenka Beth Harmon se řízením osudu ocitne v sirotčinci s názvem Methuen. Aby zřízenci ústavu mírnili nežádoucí projevy a aktivity dospívajících dívek, pravidelně jim dávkují tlumící tablety. Mladičká Beth v sobě objeví mimořádné šachové schopnosti, jenže ty jsou aktivované a udržované právě s přispěním drog. Problém nastává ve chvíli, kdy stát, coby zřizovatel tohoto typu ústavů, zatrhne podávání těchto „léků“.  Jenže to se stane už v době, kdy se mimořádný talent Beth dostává do širšího povědomí, a ona se z uzavřené kobky sirotčince začíná rozhlížet do širého světa.


Adoptuje ji bezdětná rodina, ve které si časem najde spřízněnou duši s nevlastní matkou, která po odchodu svého muže, zůstává sama. Ta sice šachu ani z mák nerozumí, nicméně zbystří, když zjistí, že Beth by mohla na šachových turnajích vydělávat. A mladá šachistka pro změnu zavětřila, že nevlastní matinka polyká ty samé „vitamínky“, které Beth tak dobře zná ze sirotčince. Obě ženy se sblíží a časem začnou žít velmi spokojeným životem. Dokonalý dámský gambit.

Bohužel, matka – skvěle ji hraje Marielle Heller – je stále více zatěžována smutným traumatem spojeným s úmrtím vlastního dítěte, nedlouho před tím, než došlo k adopci Beth. Stále častěji se oddává chlastu a vtahuje do této neřesti i svoji adoptovanou dcerku. Dál už neprozradím. 

Na portálu CSFD  má v současnosti seriál krásné hodnocení 90%. A řekl bych, že právem.  Má celkem 7 dílů, zajímavostí je, že jich původně mělo být deset, společnost Netflix požadovala dílů šest, tvůrci hartusili, že děj do šesti dílů nenacpou, a tak nakonec došlo k dohodě na dílech sedmi.

Jde víceméně o komorní drama, ve většině času odehrávající se i interiérech. Sirotčinec, byt nevlastních rodičů, herní prostory v tělocvičnách, hotelových halách atd.

-2-

Co mě zaujalo

Především skutečnost, a to bych vypíchl, jak se podařilo tvůrcům zdramatizovat tak nudnou (pro neznalce) sportovní disciplínu, jakou jsou v tichosti hrané šachové partie. Velice zajímavě působí též partie odehrávající se v hlavě Beth a „virtuálně“ projektované na strop pokoje. Obří figury vzhůru nohama pohybující se po šachovnici jsou hodně zajímavým detailem, který autoři použijí ve vícero dílech.

Usmát jsem se musel ve chvíli, kdy se v prvním díle zjeví na scéně osoba nejasného pohlaví jménem Lonsdaleová v roli kaplanky v sirotčinci, kterou ztvárnila Rebecca Root. A říkal jsem si, zda si tvůrci nevzali náhodou vzor v legendárním českém filmu „Konec starých časů“, konkrétně v roli vychovatelky Ellen, kterou ztvárnila naše ne tak známá herečka jménem Alice Šnyrichová – Dvořáková . Slečna Lonsdaleová v roli kaplanky je naprosto stejný typ „babo-chlapa“, dokonce navlečená i do podobného kostýmu! To nemůže být náhoda! 🙂


Další úsměv mi vykouzlila scéna, kdy novinář v přímém přenosu komentuje šachovou partii téměř se stejnou intenzitou a zaujetím, jak kdyby sledoval fotbalový zápas.

Pár zajímavých hlášek

V seriálu Dámský gambit jich najdeme mnoho a to hlavně ve chvílích, kdy si většinou zasmušilá Beth ve své hlavě sumarizuje svůj osud, nebo když s podobně „postiženým“ šachisty rozebírají to svoje “životní” téma.

  • v 64 polích je celý svět, je přehledný a předvídatelný
  • šachy mohou být krásné, je tu celý svět v bezpečí, který dokážu ovládnout. Za chyby si můžu sama.
  • chci být elektromechanik, nikoliv šachista a bezdomovec
  • erotická scéna s totálně „dřevěnou“ Beth – jak dlouho ještě? Promiň, jsem zhulenej.
  • Šach jsou dvě strany mince. Tvoje nadání, a co za něj dostaneš.

Celkově bych seriál Dámský gambit ohodnotil jako velmi vydařený, s mnoha dějově opravdu silnými scénami. Není potřeba potoků krve, aby bylo natočené slušné drama. Pěkné záběry kamer, hodně povedený střih, díky kterému se právě ty výše zmíněné partie nestávají nudnými. A nesmím nakonec zapomenout na krásné velké oči hlavní představitelky. I ty tu hrají svoji roli.

Dámský gambit je natočený tak, že pohltí i ty diváky, kterým hra v šach absolutně nic neříká.

Moje hodnocení: 98%

One thought on “Dámský gambit – šachy, drogy, chlast.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!