Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vintage reproduktory Tesla ARS 1034

Otázka na úvod. Myslíte si, že 40 let staré auto bude dobře jezdit? Možná, jako pečlivě opečovávaný veterán. Stejně stará lednice. Bude chladit? Na smetišti. Stejně jako třeba televize. A co reproduktory? Vyrobené někdy v letech 78-82? Těžko. Možná pár kusů. Které třeba chvíli sloužily svému účelu. Reprodukovaly například projevy bolševických potentátů. Nebo ozvučovaly společenské místnosti při nějakých firemních akcích. Párkrát do roka. Zacházelo se s nimi, známe, všelijak. A pak… mizely ze světa. Poničené, poškrábané, s vybrakovanými vnitřnostmi. Některé skončily svoji pouť ve skladech, postupně zarovnávané dalšími zbytečnostmi a tímto odsouzené k zapomnění. A přesně tenhle osud čekal na vintage reproduktory Tesla ARS 1034, o kterých zde chci mluvit.

Ne všechny “teslácké” reproduktory čekal stejný osud

Při přebírce starých skladových zásob – či spíše by se dalo říct definitivně odložených věcí z kategorie nepotřebných, jsem narazil na poklad. O kterém jsem ale v tu chvíli nevěděl. 4 kusy reproduktorů s označením Tesla ARS 1034. Dva z nich… šrot. Poškrábané, jedna bedýnka zřejmě sloužila nějaký čas jako podstavec pod kytku někde v kanceláři a pečlivé pracovnice tak dlouho kytku přelévali, až voda přetékala… a definitivně poničila dýhu na reproduktoru. Jenže pozor! Druhá dvojice repráků vypadá více než skvěle! Je až s podivem, že téměř půl století přečkaly bez vážnější újmy! Nejen, že dýha je v krásném a neponičeném stavu, i krycí síťky jsou v naprostém pořádku a dokonce i s originál “odznáčky” Tesla! Ani nejsou ulámané “čuplíky” držící síťku v rámu! A jak pevně, jakoby se snad nikdy nesundávaly!

A po sejmutí síťky… krása to na pohled. Všech 6 reproduktorů – 3 v každé bedýnce – v naprostém pořádku! No to tedy zírám! Basáky s označením ARN 6604 pečlivě přišroubované, neponičené. Totéž platí o středových ARZ 4604 krytých mřížkou a výškáčích ARV 3604 se žlutooranžovou kalotou, též krytých mřížkou. A černé čelní desky, do kterých jsou reproduktory vsazeny, ty jsou také bez poškození! Neuvěřitelné!

Vizuálně jsou Tesly v naprostém pořádku! Ale co reprodukce?

Ano, ta otázka mi rezonuje hlavou po celou dobu, co jsem je vezl domů a co jsem je zapojoval, jako poslední díl celého řetězce. Jakpak budou ty krasotinky hrát!? Vzhled je jedna věc, vnitřnosti druhá. Nebudou ty bedny rozklížené a ve spojích rezonovat!? Nebude uvnitř něco vrčet, skřípat!? Co výhybky, cívky? Zkrátka: jaké budou elektroakustické vlastnosti obou reproduktorů? 40 let je sakra dlouhá doba… a vůbec netuším, jak dlouho v tom skladě ležely.

Test ARS 1034

Reproduktory jsem umístil na stojany od pana Kytkyzde je odkaz. Zdrojem zvuku byly tyto vesměs vintage mašinky: gramofon Sony PS-X50, Maranzt CD-46Special Edition, dělený zesilovač Rotel RA-970AX/Rotel RB-970BX a streamer Yamaha WXAD 10. V tomto případě jsem pouštěl hudbu ze streamovacích aplikací Spotify Premium a Tidal Master Hi-Fi Plus, oboje tedy v té nejvyšší kvalitě přenosu. Jak si reproduktory poradí s nejnovějšími a vpravdě nabušenými datovými toky?

Výsledek? Šok, který korespondoval s výše popsaným překvapením z “hardverové” kvality beden a reproduktorů! Takhle perfektní zvuk jsem od ARS 1054 opravdu nečekal! Uvědomuji si, a kamarád upřesňuje, že kdysi patřily do absolutní top nabídky reproduktorů Tesla. V osmdesátých letech se jejich cena úajně pohybovala kolem závratných 6 tisíc korun! Jenže to je 40 let! Ne-li více! Jak je možné, že téměř po půl století jsou stále v takové kondici, jako by právě před týdnem sjely z výrobní linky!?

Všechny nahrávky napříč všemi zdroji přehrály s naprostou jistotou! Okamžitě zaujmou basové kmitočty, no, aby ne, když tu máme dva špičkové basové reproduktory ARN 6604 . A vůbec: celé spektrum mi přišlo vyvážené, nic nevyčuhuje, netahá za uši. Pravo-levý prostor pěkně vykreslený a i o předo-zadní se “tesly” pokouší, a rozhodně ne neúspěšně.

Kuře v hodinkách” – Flamengo reedice 2022 – úvod. Zdroj Spotify. Cesta opilce, brumlání a následný pád. Perfektní vykreslení prostoru a ten chlap, jako by spadl rovnou před námi.

You Better Hide” – Yello – album “Touch Yello” 2009 – Zdroj CD. Spousta detailů, krásně modelovaný zpěv Heidy Happy i trubka Till Brönnera.

For Jaco” – Hiromi a Edmar Castańeda – z alba stejného názvu. Zdroj CD. Krásně modelované linky basových strun harfy mistra Edmara, jsou dokonce slyšet přesuny jeho prstů po strunách a k tomu zvonivý klavír Hiromi. Záznam živého koncertu a jakoby oba hudebnící seděli přede mnou.

To se stává” – Václav Neckář – z alba “Planetárium” reedice 2022. Zdroj LP. Poklidně znějící basa, velmi příjemný zpěv Vaška a ságo Jana Kubíka

Don´t Cry – It´s Only The Rhytm” – Grace Jones – z alba “Slave To The Rhytm“. Zdroj Tidal. Pro mne typická testovací skladba, ve které nalezneme vše. Celé frekvenční spektrum plus stereo prostor, plus prostor do hloubky. Vše krásně cinká, ševelí zvuk levituje a bedny si s tím poradí s přehledem. Paráda!

A dalších spoustu skladeb jsem si v testu ARS 1034 pouštěl ve snaze staré reproduktory na něčem nachytat. Ne, nepovedlo se! Zkrátka vintage reproduktory Tesla ARS 1034 hrají na svůj věk neuvěřitelně perfektně! S přehledem “dávají” jak signál z gramofonu, cd přehrávače.

Ovšem u “moderních” a “velkoobsažných” formátů .flac a .wave už nastává problém! Staré repro zkrátka nejsou stavěné na vysoké datové toky, ostatně, v době jejich vzniku si “braly” signál pouze z vinylů, nebo páskové techniky. Nejsem odborník a tak si – možná mylně – myslím, že by mohla být potíž se výhybkami, které nejsou na takovou zátěž stavěné.

Ale i tak si začínám uvědomovat jednu “hroznou” věc: že tyto “bedny”, s věkem 40 a více let, s naprostým přehledem strčí do kapsy všechny současné bedýnky, velikostí podobné ptačím budkám, ovšem cenově často atakující 20 tisíc Kč, které dík svoji “velikosti” neumožňují instalaci pořádného basového reproduktoru. A tím pádem posluchače ochuzují o prožitek nízkých kmitočtů. Protože basy potřebují mít prostor, svoji dostatečně velkou bednu. A tu reproduktory Tesla ARS 1034 mají. A proto hrají tak dobře. A protože to naši dávní mistři prostě uměli vyrobit.

Jeden komentář

  1. Fany Fany 7. 4. 2023

    Je to tak.
    Jsou výborné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mission News Theme od Compete Themes.
error: Obsah je zabezpečený !!