Vintage reproduktory Tesla ARS 1034 a Mission 753

Dva reproduktory. Domácí Tesla ARS 1034 a Mission 753 z Velké Británie. První pochází z roku 1984, Mission jsou o 11 let mladší. Oba už patří do kategorie vintage. Jaké bude jejich srovnání?

Už při nedávno publikovaném článku o vintage reproduktorech Tesla ARS 1034 mě napadl test. Ano, když už mám ve své cimře dva sety reproduktorů, proč je nezkusit porovnat. Jsou… a nejsou si blízcí. Hned vysvětlím. Moje vlastní, domácí repro Mission 753, pochází z Anglie a byly vyrobené v roce 1995. Tedy dnes tu jde už o historický artefakt. Jenže další reproduktory v testu, Tesla ARS 1034, jsou ještě o deset let starší! Nebo mladší? Vyrobené mistry svého oboru, tady, u nás, v tehdejší československé republice. Jak si povedou ve srovnání s mými anglickými mazlíky?

Dva reproduktory. Domácí Tesla ARS 1034 a Mission 753 z Velké Británie. První pochází z roku 1984, Mission jsou o 11 let mladší. Oba už patří do kategorie vintage. Jaké bude jejich srovnání?

Pokud tě to zajímá…

[read more=”Read more” less=”Read less”]

Ano, v tuto chvíli chápu rýpaly. Koho dnes zajímá test dvou reproduktorů, které jsou už daleko mimo dění? A mnozí si s opovržením odfrknete! Ježíš, je to přece historie! Jak si může ten člověk dovolit vhodit do testu dva tak rozdílné reproduktory? A tak staré! Koho to dnes zajímá!?

Nesouhlasím! Ano, dnes je sice hi-fi svět už úplně někde jinde! Hů! Žádná Čína, či dokonce no name původ! Recyklované plasty! Zasraná prkénka, polepená tapetou, imitující dřevo! Maličké reprodůrky velikosti ptačí budky za X desítek tisíc! Jsme tiu jinde! Ještě u poctivě vyrobených reproduktorů! Bez kompromisů! A pokud, nejen že vypadají dobře, ale dokonce hrají dobře až excelentně, není co řešit. Vždyť kvalitní, či repasované repro ARS se dnes dají stále ještě najít, ovšem za cenu kolem 15 tisíc! Pojďme na malý test, který si ovšem nenárokuje býti profesionálním. Jediným hodnotícím prvkem budou, dovolíte-li, moje uši. Nejdříve pár údajů o reproduktorech v testu.

Seznámení s reproduktory Mission 753

Jde o bedny dvoupásmové s předním bass-reflexem. Nominální impedance je 6 Ohmů. Tweeter má průměr 26 mm, střední a basové kmitočty 130 mm. Požadavky na zesilovač 35-150 W. Jsou složené z  19 – 26 mm tlustých MDF desek, celkově vážící úctyhodných 50 kg – jeden kus! Jedna bedna obsahuje celkem pět reproduktorů, z toho dva basové, dva střední a jeden výškový . O vnitřních výztuhách, výstelkách a vnitřním tlumení zde nemá cenu psát. Každopádně jsem přesvědčený, že v našich končinách jde o nepříliš rozšířený model. Pamatuji si, že jsem je tehdy objevil v jediné hi*fi poslechové místnosti/prodejně, tuším že někde ve Vršovicích. Ne, cíleně jsem nehledal! O nějaké firmě Mission jsem tehdy neměl ani ponětí! Zkrátka mě ty reproduktory zaujaly. Proč. Protože se mi už od prvního poslechu líbily basy. Do panelového bytu jsem musel rezignovat na ty bohaté, dunící, vyvolávající nežádoucí rezonance v panelových stěnách. Které by prudily sousedy. Mým požadavkem byly basy umírněné, ale o to čitelnější. S detailně prokreslenou stero bází. A tento požadavek právě Mission 753 splňovaly – splňují dodnes.

Seznámení s reproduktory Tesla ARS 1034

Dřevotřískové ozvučnice jsou osazeny těmito reproduktory: basovými s označením ARN 6604, středovými ARZ 4604 a výškovými ARV 3604 . Impedance jsou 4 ohmy. Požadavky na zesilovač 40 – 120 W. Připomeňme si, že kdysi patřily do absolutní top nabídky reproduktorů Tesla. V osmdesátých letech se jejich cena údajně pohybovala kolem 6 tisíc korun! Jenže to je 40 let! I tak, pokud se podaří narazit na odpovídající repro, není třeba váhat!

Na čem jsme testoval

Zdrojem signálu byl gramofon Sony PS-X50, CD MARANZ 64, streamer Yamaha s aplikacemi Spotify a Tidal. Signálové kabely Oehlbach a Audioquest, repro kabel Oehlbach – kroucená žíla.

Test

Po zvážení svých možností jsem na to šel jednoduše, Vybral jsem si 4 skladby, mnou osvědčené pro testování. Napříč zdroji. Pečlivě jsem je naposlouchal! Celý test jsem prováděl opakovaně, čtyřikrát! 4x jsem měnil repro Mission a Tesla. Rozhodl jsem se, že nechci pitvat jednotlivé skladby. Vsadím na celkový zvuk, tak jak ho vnímají moje uši.

Repro Tesla ARS si s přehledem poradí s nahrávkami, obsahující menší nástrojové obsazení. Tedy čistě jazzové kapely, pop seskupení, jazz-rockové či rockové. A je jedno, z jakého zdroje do nich pustím signál! Zde reproduktory excelují, a vzhledem k jejich věku je to mimořádně zajímavé. Perfektní stereo báze, rozlišení nástrojů, vše v naprostém pořádku. Ovšem legrace končí ve chvíli, když do ARS začnu pouštět velkokapelový sound ze streamovacích aplikací typu Tidal či Spotify. Zde začíná problém, který jsem ovšem tušil! Letité repro si s vysokým datovým tokem zkrátka neporadí. Výsledkem je značně přebuzené střední pásmo. Nekonkrétní, “ukřičené”.

V tomto směru se mi povedlo přímé srovnání. Známá zpěvačka Jennifer Rush. Velkokapelový, dynamický sound. Pokud jsem do reprobeden Tesla pustil signál z LP, zvládaly to s přehledem. V chvíli, kdy jsem jim nabídl tu samou skladbu streamovanou z aplikace Tidal a v "bohatém" formátu .flac, došlo k přeplnění středního pásma. Dává to logiku. Když byly repráky Tesla vymýšlené a konstruované, jedinými tehdejšími "amatérsky využívanými" zdroji signálu byly vinyly nebo pásková technika. Současný datový balík o velikosti plus minus 60 MB a "bohatý" digitální formát - i když ve streameru změněný na analogový - jim činí určité problémy.

Mission 753 si v tomhle testu vedly naprosto kultivovaně, neagresivně. Basové kmitočty nejsou oproti ARS tak důrazné, ale čitelné. Co jsem vypozoroval: že obě sestavy, jak Tesly, tak Mission, jsou extrémně citlivé na umístění! Běhal jsem kolem nich s metrem v ruce a hledal optimální nastavení stereo báze vůči poslechovému místu. Svoji roli v tomto úsilí určitě hrála značně rozdílná šířka ozvučnic.

Co říct závěrem. Jak jsem už psal v předchozím článku, reproduktory Tesla ARS 1034 jsou naprosto unikátní, jak svým vzhledem, tak i zvukovým přednesem. Ale mají svoje limity. S těmi je nutné počítat.

[/read]

Plusy a minusy repro Tesla ARS 1034

 • na svoje stáří skvělý vzhled
 • na svoje stáří skvělý zvuk
 • dobré basy
 • limitující velké datové toky formátu .flac
 • nutnost přesného umístění vůči posluchači

Mission 753

 • na svůj věk skvěle vypadající
 • na svůj věk skvěle detailní zvuk
 • lehce omezené basy
 • nutnost přesného umístění vůči posluchači

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!