můj privátní blog o cyklistice, turistice, kultuře, historii a gastro
Steve Hackett – Live Magic At Trading Boundaries
Posted on
Nastal temný, ponurý čas. Mlžná zima táhne z blat v okolí britského hrabství Sussex. Je po Vánocích a Silvestru. Lidé se stáhli do svých teplých domovů. Zapalují svíčky, poslouchají oblíbenou hudbu, čtou, pijí horký čaj a sní o dnech letních. A právě v tento podivný čas se parta hudebníků usadila v domě zvaném Trading Boundaries. Míst na stání je jen pár. Rezonuje tu živá magie na obchodních hranicích: Steve Hackett – Live Magic At Trading Boundaries.
Kdysi dávno to byla poštovní stanice, poté hotel, hospoda. Od roku 1996 centrum umění a kulturního života. Díky náklonnosti majitelů objektu k rockové hudbě se místo stalo též centrem koncertů. Hlavně muzikantů z okruhu legendární kapely Genesis. Na začátku roku 2025 se jich tu sešlo více. Slavný kytarový virtuos Steve Hackett zde odehraje akustické koncerty. Činí tak pravidelně již mnoho let. A diváci u stolů pijí svůj drink, užívají si slavnostního stolování a dvouchodového menu.
Sám mistr k tomu říká:
„Vždy je pro mě radost hrát v Trading Boundaries, v kouzelném intimním místě plném krásných světel a exotických snímků, které osvětlují nejtemnější období roku přes Vánoce a Nový rok. Je to ideální místo pro můj akustický set.”
A právě v tento povánoční čas přicházejí další hudebníci. John Hackett s flétnou (bratr Steve Hacketta), Roger King se svými klávesami, Rob Townsend též s flétnou a saxofonem. Nesmí chybět Amanda Lehmann, zpěvačka (švagrová Steve Hacketta). Součástí sestavy byl i Nick Magnus s klávesovými hračkami.
Co se dozvíte dál
Moje hodnocení + odkazy
Recenze alba
Moje skromné doporučení 🙂
Originální video z live akce se skladbou "Hands Of The Priestess“
Systém hodnocení: 5,0 – ikonické / 4,5 – vynikající /4,0 – skvělé / 3,5 – velmi dobré / 3,0 – dobré / 2,5 – smíšené, ani ANO ani NE /2,0 – zklamání /1,5 – špatné /1,0 – trapné /0,5 – nestojí za nic
Skladby a písně
Předesílám, že si na albu Steve Hackett – Live Magic At Trading Boundaries užijete jak sólových výstupů virtuosa Steve Hecketta, který mistrně ovládá akustickou kytaru, tak nádherných skladeb, na kterých se podílí celá kapela. Co se týká hudebního stylu: po celou dobu se tu pohybujeme na hranici art-rocku, ambientní a vážné hudby.
Koncert začíná sérií krátkých skladeb, ve kterých nám ukazuje mistr Hackett svoje umění hry na akustickou kytaru. První v pořadí je „Improv“, skvělé prstové cvičení. Následuje krátká skladba, či spíš úryvek „Blood On The Rooftops (Excerpt)“ z repertoáru skupiny Genesis z roku 1976. V okamžiku, kdy v originálu dojde na klávesy a zpěv, skladba náhle končí a ihned přechází do další mistrovy skladby: „Barren Land“ z alba Bay Of Kings z roku 1984. Z téhož alba Steve hraje ještě další dvě skladby, „Black Light“ a „Horizons“
Nastupuje kapela.
A hned předvede svoje kvality ve skvělé skladbě „Jacuzzi“. John Hackett a Rob Townsend rozehrají fantastickou flétnovou část písně z alba Defector z roku 1980. Skvělá věc! Album Steve Hackett – Live Magic At Trading Boundaries pokračuje další nádhernou klasicistní skladbou „After The Ordeal“. Tu najdeme na albu Genesis „Selling England By The Pound“ z roku 1973.
Následuje další skvělá skladba „Jazz On a Summer’s Night“, slyšená na albu Hungarian Horizons z roku 2002. Jiskřivápikolová flétna ohlašuje jazz, pak se přidá kytara, klasické flétna a diskrétní klávesy. Ne, to není jazz, ale úžasný folk s barokním nádechem.
Mohutné varhany a smutná píseň o demenci
Nejdříve si ale užijeme jednu z nejkrásnějších skladeb z repertoáru Steve Hacketta, „Walking Away From Rainbows“. Nadpozemská atmosféra, nekonečné harmonické prostory. Zvuková pavučina kláves Rogera Kinga podmalovává hru Steva, načež vše do nebeských výšin pozdvihne nádherné sólo na altsaxofon Roba Townsenda.
A pak už zaburácí mohutný varhanní zvuk. Klávesák King je ve svém živlu. Slyšíme úryvek skladby „Poulenc Organ Concerto“. Vše se na chvíli přetaví do lehkého free jazzového hávu, dokud skladbu neukončí opět mohutná hradba varhan. Je to pocta klavírnímu virtuosovi jménem Francis Poulenc (1899-1963)
Konečně zazní i zpěv
Nejdříve si ale poslechneme další úžasnou orchestrální věc. Skladbu „Hands Of The Priestess“ z Heckettova alba Voyage Of The Acolyte z roku 1975. Mnohokráte slyšené, ale vždy okouzlující. Neuvěřitelně krásně zahrané. Opět tu excelují Rob Townsend na soprano sax a John Hackett na flétnu. Jejich souhra je boží! Viz. video pod článkem ↓
Naopak smutná „Memory Lane“ a zpěv dámy jménem Amanda Lehmann. V doprovodu Steva a Rogera srdceryvně zpívá o matčině demenci. Robův saxofon krásně obtáčí vokály. Sama zpěvačka říká:
Tato píseň byla inspirována cestou mé matky z normálního života k demenci a já jsem chtěl oslovit každého, kdo byl postižen touto hroznou nemocí. Hudba může být katarzní a doufám, že sdílení mých zkušeností a emocí v této melodii může krátce držet ruce ostatních v podobných situacích a poskytnout určitou útěchu.
„Only Happy When It Rain“ je bluesová skladba kde hlavní roli hraje Amanda se zpěvem a Steve Hackett, který tu vyměnil kytaru za foukací harmoniku. Tady se přiznám, že hlas zpěvačky ve vyšších polohách mi nějak „nejde přes uši“.
Blížíme se ke konci alba Steve Hackett – Live Magic At Trading Boundaries
„Ace Of Wands“ je další brilantní a skotačivá skladba z již výše zmíněného prvního Hackettova sólového alba Voyage Of The Acolyte z roku 1975. Po jedné hodině album končí v pořadí 19 skladbou, takřka ambientní „The Journey“ z albaBay Of King. Ano, je to symbolické: v bývalé poštovní stavbě pozvat posluchače na cestu.
Závěr
Na albu Steve Hackett – Live Magic At Trading Boundaries je krásně slyšet kvalitu akustických show, pokud nástroje vezmou do svých rukou opravdoví mistři. Je radost poslouchat jejich souhru a nechat se unášet do harmonických světů. Dokonce, i ve svém originálu kusy elektrické hudby (Genesis), dokázali zredukovat na hru božských tichých akustických nástrojů.
Moje doporučení: zhasněte, rožněte svíčku, nalijte si panáka dobré whisky, volume doprava, a na jednu hodinu vstupte do nekonečných magických krajin, které maluje Steve Hackett se svoji bandou.
Toto je článek publikovaný na privátních stránkách – blogu autora. Rozhodně nemusí vyjadřovat názory vás, vážených čtenářů. Přidávat komentáře může kdokoliv, ovšem vyhrazuji si právo neuveřejňovat takové, které nerespektují zásady slušného chování.