Na kole Třeboňskem, aneb kličky mezi deštěm

Letošní cyklistický výlet jsme opět směřovali do našich oblíbených Jižních Čech. Co nás tam láká? V první řadě úžasná krajina. Spousty rybníků, vodních toků a lesů. Ale také nepříliš náročná krajina, co se týká převýšení. Letošní výlet však poznamenalo mimořádně mizerné počasí. Předpovědi sledované několik dnů před odjezdem byly všelijaké a snad co dvě hodiny se měnily.

Nakonec nás ale počasí přece jen zradilo tak, že jsme lokalitu opustili o den dříve, oproti plánu. Zkrátka: na kole Třeboňskem, aneb kličky mezi deštěm.

Co k tomu říct. Voda na povrchu zemském v podobě spousty rybníků, tůní, řek (Nežárka a Lužnice), potoků a potůčků. A tak, aby se neřeklo, musí padat voda i shůry…

Den 1 – čtvrtek 14. 5. 2026 

Po příjezdu a ubytování jsme vyrazili na naplánovanou trasu v délce 31 km. Začátek cyklistického výletu nám zpestřoval mírný deštík v podobě krátkých přeháněk. V průběhu času se ale vyčasilo, tmavá oblaka se jakoby zvedla výše, a místy dokonce vysvitlo slunce. Rázem se příjemně oteplilo. 

Trasu jsem v přípravě „namotal“ kolem rybníků severně od Chlumu u Třeboně. Humlenský rybník, Podsedek, Starý Hospodář. Pak jsem nasměroval trasu do míst, do kterých se rád vracím. Jsou to hráze mezi dvěma rybníky. Vlevo Výtopna, vpravo Staré jezero. Viz mapka níže.

Z Chlumu u Třeboně jsme pak zamířili zpět severně do obce Lutová. Zde jsem měl v úmyslu zastavit se u zříceniny kostelíka Narození Panny Marie z roku 1666. Kostel byl za Josefa II. zrušen a materiál byl rozebrán na stavbu okolních staveb. Kostel měl být navíc odstřelen. Západní stěny kostela však zůstaly stát a stojí dodnes. Bohužel…

…počasí se začalo poměrně rychle kazit. Opět se rozfoukal nepříjemný ledový vítr, oblaka klesla a málem “lízla” stromy v lese. Začaly padat první kapky. Takže žádné zdržování a co nejrychleji zpět, pod střechu. A jen co jsme dorazili do našeho penzionu a odložili kola, spustil se liják jako z konve! To bylo o minuty! A ta z nebe cákající voda, jako by předznamenala věci příští.

31, 4 km – čas 1:48 – nastoupáno 191 m

Den 2 – pátek 14. 5. 2026

Dnešní cyklo-plán byl navržen v délce 60 km. Počasí se jakž-takž umoudřilo. Přestal foukat ten protivný ledový vítr a občas i slunce vykouklo. První část trasy vedla severně do městečka Stráž nad Nežárkou. Pak dál, skrz krásné lesy. Co se týkalo výškového profilu, na tomto úseku v délce cca 15 km jsme stále velmi mírně klesali! Moc příjemný úsek! Míjeli jsme osadu Zadní Dvůr, zámek Jemčina a další malé osady Evženovo Údolí a Karštejn.

Z nekonečných, ale moc příjemných lesů jsme se vynořili u rybníků Láska, Skutek, Víra a Dobrá. A ocitli jsme se ve vesnici Klec! Kde tohle kuwa najdeš! Paráda!

Další část trasy nás zavedla – dle mého plánu – na břeh slavného rybníku Třeboňska – Rožmberk. Je svoji rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě! Ovšem za předpokladu, že se rybníkem rozumí zařízení vytvořené lidmi a opatřené hrázemi, které umožňuje napouštění a vypouštění vody a slouží primárně pro chov ryb! Uf! Tak to jsem netušil!  Katastrální výměra rybníka činí 647 ha. (info wikipedia)

Je čas na oběd. Míjíme hospůdku v obci Nová Hlína a všímáme si nabídky jídel. Kapří hranolky za 200Kč!  Což jsme vyhodnotili, jako hodně dobrou cenu! To musíme mít! Takže otočka, parking a už sedíme u stolku! A byla to mňamka! Pochutnali jsme si! Viz foto níže!

Loučíme se s příjemnou obsluhou a pokračujeme v cestě. A opět krásná lesní cesta v délce cca 2 km! Propletli jsme se – snad předměstím Třeboně, a opět se vnořili do lesů. Nicméně, stezka mezi rybníky Ženich a Nový spálený směrem k Nové řece byla velmi těžce sjízdná. Ve vysoké trávě mizející pěšina, zpočátku na pohodu, v závěru plná velkých kamenů. Museli jsme sestoupit z kol a tlačit.

59,91 km – čas 3:17 – nastoupáno 216 m

Shrnutí

O počasí jsem se zmínil. Nevyzpytatelné, rychle se měnící. Ono ale přineslo přece jen jednu výhodu! Za celou dobu ježdění – na těch téměř 90 kilometrech – jsme potkali pouze 2 cyklisty! Ano, slovy DVA! Na Jižní Čechy, na oblast Třeboňska něco neuvěřitelného!

A to bylo vše!

Bohužel, předpovědi počasí odečítané z několika mobilních aplikací se shodly! Sobota bude velmi deštivá, a to od půlnoci až do 18 hodiny! Co tady ksakru budeme dělat? V penzionu kosa jako v jeskyni! Sobotní ráno potvrdilo nepříjemné informace! Lilo jako z konve. Pohled na meteo-radar. Je to špatné! Rychlá porada s výsledkem – návrat domů!

Tak se nám to letos holt nějak nepovedlo. Ale…počasí vem čert! Výlet na kole Třeboňskem se nakonec celkem vydařil. 90 kilometrů krásným krajem! A té vodě shůry se nám dařilo celkem vyhýbat. Ano, kličkování mezi kapkami deště…Nicméně, určitě se sem opět někdy vrátíme! Protože tu je stále co objevovat.

One thought on “Na kole Třeboňskem, aneb kličky mezi deštěm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: Obsah je zabezpečený !!