Letošní cyklistický výlet jsme opět směřovali do našich oblíbených Jižních Čech. Co nás tam láká? V první řadě úžasná krajina. Spousty rybníků, vodních toků a lesů. Ale také nepříliš náročná krajina, co se týká převýšení. Letošní výlet však poznamenalo mimořádně mizerné počasí. Předpovědi sledované několik dnů před odjezdem byly všelijaké a snad co dvě hodiny se měnily.
Nakonec nás ale počasí přece jen zradilo tak, že jsme lokalitu opustili o den dříve, oproti plánu. Zkrátka: na kole Třeboňskem, aneb kličky mezi deštěm.
Den 1 – čtvrtek 14. 5. 2026
Po příjezdu a ubytování jsme vyrazili na naplánovanou trasu v délce 31 km. Začátek cyklistického výletu nám zpestřoval mírný deštík v podobě krátkých přeháněk. V průběhu času se ale vyčasilo, tmavá oblaka se jakoby zvedla výše, a místy dokonce vysvitlo slunce. Rázem se příjemně oteplilo.
Trasu jsem v přípravě „namotal“ kolem rybníků severně od Chlumu u Třeboně. Humlenský rybník, Podsedek, Starý Hospodář. Pak jsem nasměroval trasu do míst, do kterých se rád vracím. Jsou to hráze mezi dvěma rybníky. Vlevo Výtopna, vpravo Staré jezero. Viz mapka níže.
Z Chlumu u Třeboně jsme pak zamířili zpět severně do obce Lutová. Zde jsem měl v úmyslu zastavit se u zříceniny kostelíka Narození Panny Marie z roku 1666. Kostel byl za Josefa II. zrušen a materiál byl rozebrán na stavbu okolních staveb. Kostel měl být navíc odstřelen. Západní stěny kostela však zůstaly stát a stojí dodnes. Bohužel…
…počasí se začalo poměrně rychle kazit. Opět se rozfoukal nepříjemný ledový vítr, oblaka klesla a málem “lízla” stromy v lese. Začaly padat první kapky. Takže žádné zdržování a co nejrychleji zpět, pod střechu. A jen co jsme dorazili do našeho penzionu a odložili kola, spustil se liják jako z konve! To bylo o minuty! A ta z nebe cákající voda, jako by předznamenala věci příští.
31, 4 km – čas 1:48 – nastoupáno 191 m
Den 2 – pátek 14. 5. 2026
Dnešní cyklo-plán byl navržen v délce 60 km. Počasí se jakž-takž umoudřilo. Přestal foukat ten protivný ledový vítr a občas i slunce vykouklo. První část trasy vedla severně do městečka Stráž nad Nežárkou. Pak dál, skrz krásné lesy. Co se týkalo výškového profilu, na tomto úseku v délce cca 15 km jsme stále velmi mírně klesali! Moc příjemný úsek! Míjeli jsme osadu Zadní Dvůr, zámek Jemčina a další malé osady Evženovo Údolí a Karštejn.
Z nekonečných, ale moc příjemných lesů jsme se vynořili u rybníků Láska, Skutek, Víra a Dobrá. A ocitli jsme se ve vesnici Klec! Kde tohle kuwa najdeš! Paráda!
Další část trasy nás zavedla – dle mého plánu – na břeh slavného rybníku Třeboňska – Rožmberk. Je svoji rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě! Ovšem za předpokladu, že se rybníkem rozumí zařízení vytvořené lidmi a opatřené hrázemi, které umožňuje napouštění a vypouštění vody a slouží primárně pro chov ryb! Uf! Tak to jsem netušil! Katastrální výměra rybníka činí 647 ha. (info wikipedia)
Je čas na oběd. Míjíme hospůdku v obci Nová Hlína a všímáme si nabídky jídel. Kapří hranolky za 200Kč! Což jsme vyhodnotili, jako hodně dobrou cenu! To musíme mít! Takže otočka, parking a už sedíme u stolku! A byla to mňamka! Pochutnali jsme si! Viz foto níže!
Loučíme se s příjemnou obsluhou a pokračujeme v cestě. A opět krásná lesní cesta v délce cca 2 km! Propletli jsme se – snad předměstím Třeboně, a opět se vnořili do lesů. Nicméně, stezka mezi rybníky Ženich a Nový spálený směrem k Nové řece byla velmi těžce sjízdná. Ve vysoké trávě mizející pěšina, zpočátku na pohodu, v závěru plná velkých kamenů. Museli jsme sestoupit z kol a tlačit.
59,91 km – čas 3:17 – nastoupáno 216 m
Shrnutí
O počasí jsem se zmínil. Nevyzpytatelné, rychle se měnící. Ono ale přineslo přece jen jednu výhodu! Za celou dobu ježdění – na těch téměř 90 kilometrech – jsme potkali pouze 2 cyklisty! Ano, slovy DVA! Na Jižní Čechy, na oblast Třeboňska něco neuvěřitelného!
A to bylo vše!
Bohužel, předpovědi počasí odečítané z několika mobilních aplikací se shodly! Sobota bude velmi deštivá, a to od půlnoci až do 18 hodiny! Co tady ksakru budeme dělat? V penzionu kosa jako v jeskyni! Sobotní ráno potvrdilo nepříjemné informace! Lilo jako z konve. Pohled na meteo-radar. Je to špatné! Rychlá porada s výsledkem – návrat domů!
Tak se nám to letos holt nějak nepovedlo. Ale…počasí vem čert! Výlet na kole Třeboňskem se nakonec celkem vydařil. 90 kilometrů krásným krajem! A té vodě shůry se nám dařilo celkem vyhýbat. Ano, kličkování mezi kapkami deště…Nicméně, určitě se sem opět někdy vrátíme! Protože tu je stále co objevovat.
Pěkné fotky😉