V katedrále svatého Víta na Pražském hradě právě začíná instalace nových varhan. Po více než sedmi staletích tak chrám konečně dospěje k symbolickému dokončení! Tato instalace je výsledkem téměř desetileté práce a obrovského úsilí mnoha dárců, institucí i jednotlivců, kteří se zapojili do veřejné sbírky pořádané Nadačním fondem Svatovítské varhany. K úspěšnému završení projektu však ještě zbývá získat 2,5 milionu korun, které pokryjí finální instalaci a detailní měření. Dosud bylo vybráno přes 106 milionů korun. Slavnostní inaugurace těchto nových varhan je plánována na 15. června 2026.
Kontakt pro případné dárce: Svatovitskevarhany.com
Velkolepé varhany pocházejí z renomované španělské dílny Gerharda Grenzinga. Po dokončení byly pečlivě rozebrány na jednotlivé části, které nyní čeká montáž na kůru katedrály pod dohledem zkušených odborníků. Zajímavostí je, že nejmenší píšťala měří pouhých 7 milimetrů, zatímco nejdelší dosahuje délky přes 7 metrů! Celkový počet píšťal přesahuje 6 tisíc a naladění každé z nich zabere minimálně 20 minut.
Pokud vše proběhne podle plánu, měly by být varhany kompletně nainstalovány a naladěny již na jaře příštího roku. Slavnostní požehnání nástroje je naplánováno na 15. června 2026, symbolicky na svátek svatého Víta.
Pár dat z historie
Před více než pěti sty lety začal příběh svatovítských varhan psát císař Karel IV., který pro tehdy nedokončenou katedrálu nechal vytvořit první varhanní nástroj. Osud však zasáhl roku 1541, kdy velký pražský požár varhany tak poničil, že spadly přímo do chrámu. Tato tragédie však dala vzniknout nové příležitosti, která vedla k vytvoření jednoho z největších zázraků křesťanského světa své doby. Tento impozantní nástroj přežil všechny nástrahy třicetileté války i nástup baroka, avšak jeho příběh ukončil požár 3. června 1757, jenž byl důsledkem bombardování Prahy pruským vojskem.
V roce 1762 postavil slavné velké varhany tachovský mistr varhanář Antonín Gartner, které sloužily až do počátku 20. století. Současné varhany, romantický nástroj se třemi manuály a 58 rejstříky, pocházejí z dílny kutnohorského varhanáře Josefa Melzera a byly instalovány v roce 1931. Bohužel, vzhledem k použití nekvalitních materiálů již nevyhovují prostorům katedrály.