Stará Praha ve fotografii – Dlabačov

Rozhodl jsem se, zveřejňovat na mé stránce krásné fotografie ze staré Prahy. Podlehněme na chvíli kouzlu starých časů, jež nám byl naštěstí zachován alespoň na těch kouzelných černobílých snímcích. Bohužel, jak to tak bývá, mnohé objekty zachycené na snímcích už neexistují. Mnohé pochází z let třicátých, tedy z doby, kdy byl Dlabačov ještě periferie. A jak se město rozrůstalo, nastaly zde postupné a nevratné změny. Leckdy značně věkovitá zástavba musela ustoupit radikální modernizaci, hlavně pak novým komunikacím, neb koňským potahům odzvánělo a ke slovu se dral páchnoucí automobil.

A tak je tomu i na těchto fotkách. V podstatě jediným “přeživším” objektem původního starého Dlabačova je kdysi slavná hospoda u Zelené brány. Byl to podnik, po celé Praze proslulý zábavami a plesy. Hrálo se a tančilo při dechovce jistého pana Lustiga, jinak místního pošťáka, vzpomíná již zesnulý pamětník Rudolf Hiršl v Knize o Břevnově. „Nebylo radno tam jít sám. Chodili jsme sem s partou zdejších kluků tancovat a za holkama, pral jsem se tam mockrát.“

Domy na všech dalších fotografiích jsou již dávno pryč. Musely ustoupit stavbám silnic a křižovatek.

Jediný objekt, který vydržel dodnes. Slavná hospoda, ve které se tancovalo, chlastalo a rvalo.
Současný stav. Stále je tu hospoda U Zelené Brány. Pivo Plzeň za 52 :-(( Ach jo
Teď už objekty neexistující. V popředí restaurace Malovanka. Tehdejší Boleslavova ulice.
Jdeme po Boleslavově ulici dál směrem od Prahy. Na snímku jsem rozluštil nápisy: obchod koloniální, lahůdky, Vladimír Hájek, sklad všeho druhu vařiva – možná sklad nádobí, pražírna kávy, holič. Peřiny v okně a poštovní schránka. A vystavené lidičky, obyvatele Dlabačova. Kouzelné.
error: Obsah je zabezpečený !!