Před nedávnem jsem tu recenzoval album mladé zpěvačky říkající si Clairo. A teď tu mám další mladičkou dívenku, které je…18 let! Nezpívá, ale hraje na kytaru! A to, vážení, fenomenálně! Zlatoblondýnková kudrlinka Grace Bowers má zkrátka talent od Boha! Až tolik, že už ve svém takřka ještě dívčím věku posbírala řadu ocenění, včetně nominace na letošní „Americana Music Association Honors & Awards“. Hraje na velkých festivalech, jezdí na turné s takovými hvězdami, jako je Slash nebo The Osborne Brothers. To vše stihla ještě před vydáním svého debutu! V odborných kruzích se hlasitě mluví o tom, že by se Bowers měla stát jedním z nejlepších nových umělců roku 2024. Opakuji – v 18letech! Ale co je hlavní a proč mě tato slečinka zaujala? Proč zaujala statisíce fanoušků po celém světě? Grace Bowers a její album „Wine On Venus“ je prostě fenomenální!
Co na posluchače čeká?
Ano, zapomněl jsem, jaký že styl Grace Bowers hraje. Držte si klobouky, vážení! Jde o neskutečně chytlavý mix funku, R&B, rocku, blues s třešničkou gospelu! Kdybych měl tohle konkretizovat na mix známých umělců, tak si představte šílený crossover takových mega ikon, jako je Georg Clinton, James Brown a kapel Sly and the FamilyStone nebo Funkadelic. A v některých skladbách dokonce zřetelně uslyšíte vliv Franka Zappy! Neuvěřitelné!
Říkají si The Hodge Podge. Tedy volně přeloženo Mišmaš! Je nutné se o ní zmínit, protože všichni účastníci odvádí skvělou práci! Ano, Grace Bower není zpěvačka a je tedy trochu neobvyklé, že stojí v čele kapely nesoucí její jméno. O všechny vokály se totiž stará excelentní zpěvačka Esther Okai-Tetteh. Stejně jako Bowers, i ona je důvodem, proč je album „Wine On Venus“ tak strhující. Její hlas je mimořádně profesionální se schopností přejít od drsného R&B k jemnějšímu projevu, někdy dokonce ve stejné písni. Její vokální podání, stejně jako Bowersové kytarová práce, je razantní a chutné, s neskutečnou kombinací půvabnosti až něžnosti, a ohně!
Bubeník Brandon Combs je prvním hráčem, kterého slyšíme po spuštění alba. Doslova nás zve k poslechu a jeho rytmy vynikají na celé desce. Bohaté basové riffy obstarává Eric Fortaleza, zatímco klávesy borec jménem JoshuaBlaylock.PrinceParker hraje na druhou kytaru, se kterou krásně doplňuje hru Grace Bowers.
KapelaThe Hodge Podge – volně česky Mišmaš
Recenze
Už úvod alba ve skladbě „Won No Teg“ vás musí rozhýbat a navnadit. Uvolněná bicí figura mistra Combse, pomalu zesilující a dráždivý zvuk kláves, po chvíli se připojí jednoduchý riff baskytary. A pak celá skladba doslova rozkvete gospelovým zpěvem, přičemž slečinka mistrová Bowers zatím svoji kytarou jen tak lehce přizvukuje.
Ovšem ve druhé skladbě „Get On Now“ to už rozjede. Na jejich sólových výstupech se mi líbí, že nejsou, jako u jiných kytarových mágů, vystrčené mimo hlavní písňovou aranži, její sóla nejsou samoúčelná, ale vždy vyústí v krásnou a překvapivou melodickou linku. A to je právě jeden z fragmentů, který tvoří toto album exkluzivním!
„Tell Me Why U Do That“ je další pecka, tentokrát z rodu těch halekavých, kterou si vezme za své publikum. Ano, Grace, řekni mi, proč to děláš!? Jak je možné, že v 18 letech hraješ, jako starý protřelý bluesman. Zde ovšem přizvukuje druhý kytarista DavidParker. A odkusi shůry slyším brepty Franka Zappy…viz video na konci
Se svojí mámou pije Grace víno na Venuši
„Madame President“ je taková obyčejná písnička, ve které ukazuje svůj um zpěvačka Esther Okai-Tetteh.
Hodně zajímává je „dechovkově“ rozjuchaná „Dance To The Music“. V úvodu jsem zmínil, že jednou ze vzorových kapel jsou Sly and the FamilyStone. A právě od této druhdy mega slavné smečky si Grace tuto skladbu vypůjčila. Na koncertech se bude trsat!
Krásného sóla slečinky mistrové se dočkáte v bohatě aranžované skladbě „Lucy„.
Necelou minutu a půl trvá krásná, ruchy „špiněná“ klávesová mezihra „Mookie´s Blues“, uvádějící závěrečnou titulní „Wines On Venus“. Tu Grace Bowers složila pro svoji matku, která zemřela ve věku 100 let. A která se před smrtí nechala slyšet, že bude pít víno na Venuši, na nejjasnější hvězdě na nebi před úsvitem…
Neplač pro mě, když jdu – kdy to bude, nikdo neví – něco už mám vyřešené – malý kousek nemovitosti nad mraky – oh, až umřu, najdete mě na Venuši pít víno – každá kapka, dokud nebude suchá, i měsíc bude vědět, jak se cítím – pověsím si nohy z okraje a ponořím prsty do hvězd, v to můžete věřit
Grace Bowers a její album „Wine On Venus“ je o devíti skladbách a má délku „jen“ 37 minut a pár desítek vteřin. Na této ploše se ovšem děje tolik divukrásného, až se nechce věřit, že to vše má na svědomí teprve 18letá slečinka se zlatou… ne hvězdou, ale kudrlinkovou hřívou na hlavě! Grace Bowers je zkrátka vycházející hvězda, o které se bude ještě hodně mluvit! Vlastně…ona už vyšla – a hodně se o ní mluví! Pánové, slovutní kytaristé, jako např. Steve Vai nebo Jeff Beck – bojte se! Tahle slečinka vás shodí s piedestalu kytarové slávy, ani nebudete vědět jak.