Hurá! Konečně jsem se dočkal! Já román přečetl jedním dechem a s odstupem pár let podruhé. A říkal jsem si pokaždé, zda někdo dokáže historii šesti generací rodu Buendíů z fiktivního města Macondo natočit. Fascinující román napsal kolumbijský spisovatel Gabriel García Márquez, držitele Nobelovy ceny za literaturu. Proč Sto roků samoty? Protože se v něm mistrně mísí řada historických událostí, vývoj rodu, pokřivené rodinné vztahy, krvavá brutalita, i autorova fikce s mystikou. Díla se nakonec zmocnila filmová továrna Netflix! Sto roků samoty – seriál podle skvělého románu „nobelovského“ Márqueze tedy vstoupil na „filmové plátno“.
- MOJE HODNOCENÍ 9/10
- Distribuce: Netflix
- Délka: 16 dílů v celkové délce 14 a půl hodiny
Recenze seriálu Sto roků samoty
Otázkou bylo, jak se podaří „velmi košatý“ a docela komplikovaný Márquezův děj vtěsnat do filmu. Nakonec z toho bylo 16 epizod v celkové délce 14 hodin a 36 minut, přičemž stopáž jednotlivých dílů se pohybovala od 45 do 68 minut. Tady musí ovšem zaznít kritika, protože i přes délku seriálu zdaleka ne všechno se podařilo do něj vložit. Řekl bych, že se autoři scénáře drželi jakési základní linie rodu Buendíů a tu výše zmíněnou košatost příběhu v mnohých případech dost ořezali a zjednodušili,
Moje doporučení: přečtěte si román Sto roků samoty a pak koukněte na seriál, budete zaskočeni, ne-li zklamáni. Nebo obráceně. A budete překvapeni. Z toho, co vše spisovatel ve svém díle sepsal, a co se v seriálu nezjevilo.
Příběh
Začíná založením města Macondo José Arcadiem Buendíou a jeho manželkou Ursulou. Jsou to bratranci/sestřenice a proti vůli rodičů se vezmou. A možná právě tahle skutečnost na celý rod snese klatbu.
Román se zaměřuje na životy nejen jich samotných ale hlavně jejich potomků, kteří se potýkají s opakujícími se tématy osamělosti, lásky, války a smrti. Každá generace Buendíů je poznamenána tragédiemi a nešťastnými osudy, často způsobenými jejich vlastními chybami a slabostmi.
Psaný román „Sto roků samoty“ je známý svým magickým realismem, kde se prolínají fantastické prvky s každodenní realitou. Myslím, že se režii (Alex Garcia Lopez a Laura Mora) a scénaristům (Natalia Santa a Jose Rivera) podle převést „ducha“ knihy do filmu velmi dobře. Ne však celý děj. O tom dále v textu.
Postavy
Celý děj je postaven na několika signifikantních postavách. Prvním je zakladatelem fiktivního městečka Macondo a patriarchou rodiny Buendíů, José Arcadio (hraje ho Marco Antonio González). Je známý svou vynalézavostí a touhou po poznání, což ho často vede k šíleným experimentům a objevům.
V tom mu nezištně dopomáhá jistý Melquíades, tajemný, moudrý a nečekaně se zjevující cikán, (hraje ho Moreno Borja) který přináší do Maconda nové technologie a vědomosti. Jeho postavu vnímám pro děj románu klíčovou, protože přináší nejen vědecké a technické novinky, ale také magické a mystické prvky. Včetně tajemných pergamenů, které obsahují proroctví o osudu rodiny Buendíů. Tyto pergameny hrají důležitou roli v závěru románu Sto roků samoty , kdy jsou konečně rozluštěny a odhalují osud rodiny.
Život samotného José Arcadii, zakladatele rodu, je spletenec dramatických událostí a jeho osudy jsou úzce spjaty s osudy jeho potomků. Je také symbolem lidské touhy po poznání a neustálého hledání smyslu života, což je jedním z hlavních témat románu.
Jeho ženou je Úrsula Iguarán (v mladém věku ji hraje Susana Morales a ve starším Marleyda Soto ), velmi silná a odhodlaná žena, od jistého okamžiku na svých „bedrech“ táhnoucí celý pohnutý osud rodiny.
Další důležitou postavou seriálu Sto roků samoty (ač se to v seriálu až tak nejeví) je žena Pilar Ternera. Hraje ji mexická herečka Angélica Aragón. Je věštkyní a milenkou několika členů rodiny Buendíů. V širokém okolí vesnice je známá svou krásou, smyslností a schopností předvídat budoucnost. Je zdůrazňována v celém románu a hraje klíčovou roli v životech mnoha postav, kterým často poskytuje vedení a útěchu.
Děti
Dále jsou tu vlastní i nevlastní potomci rodiny Buendíů. Aureliano Buendía – syn José Arcadia a Úrsuly, (hraje ho Claudio Cataño ) který se stane významným vojenským vůdcem – plukovníkem. Je to složitá postava ve složité politicko-vojenské době. Je známý svou tichou a uzavřenou povahou, která se projevuje již od jeho narození. Má dar jasnozřivosti a předvídání budoucnosti. V mládí se zamiluje do Remedios Moscote, (hraje ji Cristal Aparicio)kterou si později vezme za manželku, ale ona zemře při porodu. Aureliano se stává významným vojenským vůdcem a vede liberální armádu během občanské války. Jeho život je plný bojů, zklamání a osamělosti.
José Arcadio Buendía – starší syn José Arcadia a Úrsuly. Je známý svou silnou a impulzivní povahou. Má bouřlivý život a jeho osudy jsou plné dramatických událostí.
Holky
Amaranta Buendía (roli převzala Loren Sofía Paz Jara) – dcera José Arcadia a Úrsuly, která prožívá nešťastnou lásku a je pěkně vyčůraná a závistivá. Nikdy se nevdala, ale vychovala většinu svých mladších příbuzných.
Dále tu je Rebeca Buendía (hraje ji Laura Sofía Grueso ) Je adoptivní a přináší do rodiny tajemství. Dotáhne v pytli kosti svých rodičů, které při každém pohybu vydávají zvuk jako když „kvokající slepice“ (výraz z knihy). Má zvláštní zvyk pojídání hlíny ve chvíli, kdy se dostane do výrazného emočního vypětí.
Závěr
Seriál je podívaná! Jinak to nemohu nazvat! Román Sto roků samoty jsem v knižní podobě doslova hltal. A na seriálové dílo jsem se těšil. Nezklamalo, i když ne vše z románu spisovatele Gabriels Garcíi Márqueze bylo režijně a scénáristicky zpracováno. Což mě docela překvapuje. Při té, v úvodu uvedené délce a počtech dílů, které do díla společnost Netlfix „investovala“, bych očekával, že si s celým konceptem dá někdo dá práci, a zvládne vše. Já bych třeba viděl ubrání času „válečných scén“ a ten využil na zvýraznění psychiky některých postav. Třeba na zdůraznění – a vysvětlení, proč byl zakladatel rodu José Arcadio Buendía od jistého času stále uvázaný u stromu na dvoře domu, který vybudoval. Jak spal, jak se stravoval, jak o něj bylo pečováno!?