Po deštivých dnech završených hrůznými záplavami cesta za podzimním teplem na jih Evropy. Doufáme, že tam bude hezky. Že si trochu protáhneme léto. Opakovaně nahlížíme do aplikací s předpověďmi počasí. V noc odletu naposledy…a pak ještě v letadle. Jo! Vypadá to fajn! Čeká nás teplota kolem 27´C a jasná obloha. A jaký že byl cíl? Řecký ostrov Lefkada, městečko Nidri (někde psáno Nydri). Ubytování v hotelu Poseidonio B. Pobyt zakoupen v c. k. BlueStyle. Odlet z Prahy brzy nad ránem. Za dvě hodinky přistání na letišti Aktion. Transfer busem trvající cca 45 minut. A jsme v cíli! Konec léta na řeckém ostrově Lefkada může začít. Bude to příjemný pobyt? Jako vloni na ostrově Samos?
Co všechno v článku najdete
informace o návštěvě několika pláží
návštěva majáku na konci ostrova
návštěva ženského kláštera Holy Monastery of Agios Nikolaos Iras
návštěva starého radaru NATO ve výšce cca 1000 m. n. m.
Nebylo třeba ani moc zkoumat, abychom po chvíli zjistili, že hotel Poseidonio B je malý, relativně útulný, sice plně funkční, nicméně svoje hvězdná léta má už za sebou. Ležení v pohodě, matrace jsme dokonce vyhodnotili, jako velmi pohodlné. Dostatek úložných prostorů. Ve dveřích na balkónek síto. Bod plus. Fungující klima s ovladačem. Koupelna a WC. Zde velké mínus! Umyvadlo bez odtokové mřížky a tak při čištění zubů zíráte přímo do černé díry odpadu. Nechutné! Vyřešeno zakrytím odtoku bílým plochým kamenem sebraným na pláži. Nakonec z toho byl zajímavý designový prvek.:-) Sprcha – klasika – bez jakékoli zástěny, která ji odděluje od zbytku koupelny. Špatný odtok odpadu. Součástí pokoje byla i malá kuchyňka – bez výbavy – a totálně zaledovaná lednička. Ještě chladila…
Zaskočili nás elektrické zásuvky, nekompatibilní s našimi oblými zástrčkami. Doma zapomenutá redukce. Naštěstí veškeré nabíjecí komponenty (kamera, foťák, hodinky a mobil) mají zástrčky ploché. Záznamy akce konec léta na řeckém ostrově Lefkada nejsou ohroženy!
Nutné předeslat, že hotel Poseidonio B NENÍ vybaven na poskytování celodenního stravovacího cyklu! Důvodem je relativně malá kuchyně, málo lidí – kuchařů (často vypomáhá recepční) a vůbec celkový koncept ubytování. K hotelu patří bazén. Nemá svoji pláž! Je možnost využít pláž veřejnou, což znamená asi 10 minut cesty.
Snídaně klasické, formou volných stolů. Netřeba rozepisovat. Všimli jsme si, že se tu šetří. Příklad: k večeři, jako příloha – hranolky. Zřejmě jich hodně zůstalo a tak je druhý den ráno hodili pod vajíčka. Totéž platilo i pro drobné párečky. Někdy nabízené vařené, druhý den pečené se zeleninou. Třetí ráno – šup s nimi pod vajíčka. K pití dva druhy džusů, čaj, káva. Ta by měla být placená, nicméně když jsem na konci pobytu chtěl platit 6 koflíků, recepční absolutně nechápala, co po ní chci. A to jsem pomocí překladače v mobilu nabízel text v řečtině. OK, nechce platit, nerozumí, má smůlu!
Večeře opět formou švédského stolu. Ryby, těstoviny, kuře pečené, dušené v různých omáčkách. Totéž platí pro vepřové. Velmi dobrá plněná rajčata. Sladké buchty, zákusky, pudinkové řezy. K pití pouze voda, vše ostatní za eura (pivo, víno, džusy, ouzo atd). Nechutně předražené! Jen pro příklad: třetinka piva (ne moc kvalitní bryndy Mythos) 3.80E/96 Kč. V obchodě za 1,13E, tedy 28,60Kč! Kalíšek kávy z automatu 2,50E/63Kč, deci vína 3,50E, panáky whisky, rumu, ginu nebo vodky za 6,50E/160 Kč! Trhněte si nohou! BlueStyle – tohle je prostě vopruz! Nakupovali jsme jinde!
Delegátka Dominika
Zde je na místě vypíchnout její roli. Krom jiného, velice chytře pro nás připravila v mobilní aplikaci přednastavené top body zájmu na ostrově Lefkada, tedy pláže, dobré restaurace, zajímavá místa a vyhlídky. Ty nám ochotně nabídla ke stažení do našich mobilů, do mapy google. Což jsme velice ocenili, jako skvělou pomůcku, která nám hodně pomohla k plánování itineráře cest po ostrově. Měl jsem leccos připravené z domova a tímto jsem vše doladil.
Pláže na jihu
Pláže na Lefkadě zajímají každého, neb právě kvůli nim sem míří spousta turistů. Tento ostrov má totiž dva druhy pláží! Jižní a východní část pobřeží tvoří pláže v pohodě přístupné auty, většinou oblázkové s pozvolnými vstupy do moře. Pláž Desimi dosažitelná autem, parking hned vedle pláže. Ta je dlouhá jen asi 60 m a poměrně úzká, ohraničená zdmi soukromých pozemků. Pozvolný vstup do moře. Parkování se platí.
Pláž Afteli též v dosahu auta a velmi krátká, až těsná – asi 70m. Viz. video na konci ↓. Též pozvolný vstup. Parking na příjezdové komunikaci. Pláž se velmi rychle naplní a pak je tu doslova hlava na hlavě! Na jižní straně jsme navštívili i pláž Mikros Gialos. Parkování opět u pláže, nebo na příjezdové cestě. Tato pláž je už delší, má asi 220 m a je celkem prostorná, viz. video na konci ↓. Bylo tu k dispozici i několik restaurací. Parking zdarma, platí se za lehátka se slunečníkem – cena 10E – podmíněná nějakým nákupem v místní restauraci. Jinak za 15E.
Aftali plážpláž Mikros Gialos brzy ráno po noční bouřcepohled z pláže Mikros GialosPláž Desimi – poměrně úzká, vpravo ohraničená kamennou zdívýhled od hotelu
Pláže na západním pobřeží.
Konec léta na řeckém ostrově Lefkada nás zavedl i sem. Zde jsou už pláže podstatně rozlehlejší a písčité. Za zády se vám pak tyčí žluté útesové skály. Porto Katsikije jedna z nejkrásnějších pláží Lefkady a údajně vysoce hodnocená i v rámci celého světa! Obtížné parkování (pokud přijedete později). POZOR! Sestup na pláž asi po 120ti schodech! Pláž NEMÁ „rent umbrella“, takže je nanejvýš nutné nésti si ochranu před sluncem s sebou! Návrat po strmých schodech vzhůru se vší bagáží je pak opravdu náročný! Nedoporučuji lidem s nějakým pohybovým omezením! Dole, na pláži, NENÍ ani občerstvení! To se nachází nahoře, u parkoviště.
Porto Katsiki – pohled shora – dole jsou vidět schodyPorto Katsiki – jedna z nejkrásnějších pláží Lefkady
Κavalikefta Beach je další krásnou písečnou pláží na západním pobřeží. Zde se dá parkovat těsně u pláže, která je „fotogenicky zkrásněná“ velkými balvany. A platí zde to, co pro všechny ostatní: nádherně tyrkasově modré moře! Pár metrů pozvolného vstupu, pak se dno zprudka láme. Občerstvení přímo na pláži! Viz, foto a video na konci ↓
Kavalikefta pláž – detailKavalikefta shůryNo řekněte, není to kouzelné místo?
Pláže na severu ostrova Lefkada
Bohužel, zde nám koupání narušila noční bouře a následný poměrně silný a vytrvalý vítr. Ten způsobil vzedmutí moře až tak, že se do něj nedalo pro vlny vstoupit. Platilo to jak pro pláž Paralia v městečku Agios Nikitas, tak – předpokládám – i pro všechny pláže na západním pobřeží. Platilo to i pro písčitou pláž Paralia Agios Ioannis na severu ostrova, navíc „ozdobenou“ zbytky starých staveb větrných mlýnů. Nejseverněji položená pláž Ammoglossa je umístěná na písečné kose u starého přístavu, s výhledem na zbytky hradu Agia Mavra Fort. Celkem nanicovatá, bez lehátek, slunečníků a občerstvení.
Pláž Paralia v Agios Nikitas – bouřlivé mořeAmmoglossa pláž na písečné koseParalia Agios Ioannis pláž a staré větrné mlýny – jsou tu celkem 4, tento je nejméně poškozený. Vlevo bouřlivé moře
Radar a klášter
Konec léta na řeckém ostrově Lefkada pokračoval návštěvami zajímavých objektů mimo pláže. Impozantní technickou památkou či artefaktem jsou zbytky bývalého radaru NATO Former Radar Station of Lefkada umístěného vysoko v kopcích ostrova. Byl vybudován v roce 1965 za účelem spojení mezi různými základnami vojsk NATO, nacházejících se ve Středozemním moři. Ve své době byl vybaven nejnovější high-tech technikou, včetně vlastní elektrárny se čtyřmi obrovskými generátory. Svého významu pozbyl s pádem berlínské zdi a rozpadem Varšavské smlouvy. Konec základny měl za následek vyrabování celého zařízení tábora ve velmi krátké době, spolu s veškerým elektrickým a elektronickým vybavením. O tom, jak kvalitně byla konstrukce radarů vybudována svědčí to, že ještě dnes, po téměř 60ti letech, nepodléhá korozi! Neuvěřitelné! Viz. video na konci ↓
Radar NATO z roku 1965Nosné pilíře radaruVýhled od radaru směrem na NidriStáří radaru je v roce 2024 59 let!
Klášter Holy Monastery of Agios Nikolaos Iras leží nedaleko od majáku v jižním cípu ostrova Lefkada. Je místem s bohatým historickým pozadím ! Klášter byl údajně založen na počátku 17. století, ačkoli některé informace údajně naznačují, že byl postaven asi o šest století dříve! Pro svou odlehlou polohu byl kdysi využíván jako exilové místo pro duchovní. V současné době funguje Agios Nikolaos Iras jako ženský klášter, ve kterém sídlí tři jeptišky. Za naší přítomnosti jsme potkali dvě, třetí byla usazena v prodejničce, doslova přeplněné místními produkty (medy, marmelády, ovocné šťávy, upomínkové předměty).
Lighthouse – maják na jižním mysu ostrova zvaném Doukato
Konec léta na řeckém ostrově Lefkada a zároveň na nejjižnějším cípu – konci – ostrova Lefkada. Neskutečně nádherné a vrcholně fotogenické místo! Viz. video na konci ↓. Zkrátka bílý maják s názvem Akratas na pozadí modrého nebe, dole tyrkysové moře… úžasné místo! Na mys Doukato se jezdí především za nádhernými výhledy, dokonce nejkrásnějšími na celé Lefkadě. Jsou tu k vidění vysoké rozeklané útesy padající do čistě modré vody Jónského moře.
Úžasný výhled od majáku
Pohyb po ostrově
V závěru se dostávám k problému naťuknutému v úvodu. Týká se „logistiky“ hotelu. Nemá svoji pláž a je tedy určen spíš jen na přespání se snídaní a večeří. Mezi tím – pryč z hotelu do víru života na ostrově Lefkada! Jenže, jak se zde pohybovat? Doporučuji půjčit si auto! Sice to stojí nějaké peníze (my jsme platili 42E na den včetně pojištění). Máte ale absolutní volnost, můžete si jet, kam chcete. Díky tomu jsme během pěti dnů vše výše vypsané navštívili! Provoz není velký, v hornatém centru ostrova minimální.
Dřevěný most ve městě LefkadaPohled od radaru na vesničku Egklouvi Jónské mořeNádherné výhledy – dole, u moře – hlavní město ostrova LefkadaUlička v městečku Agios Nikitas
Místní hromadná autobusová doprava – údajně nespolehlivá. Což byla informace od delegátky. Nemají tu k dispozici přesné jízdní řády, které známe od nás. Taxi – drahé. Cestování po ostrově lze prý řešit i stopem! Všiml jsem si, že pár turistů evidentně cestovalo po svých.
Silnice, stoupání, klesání
Co se týká samotných silnic na ostrově Lefkada, všude jsou asfaltové povrchy. Po obvodu ostrova vede hlavní komunikace. K jednotlivým plážím se odbočuje, a pak ve mnoha serpentinách klesáte až k moři. Někdy docela zprudka. Řidičsky zábavná je cesta napříč hornatým středem ostrova. V našem případě to byla např. trasa od hotelu k výše zmíněnému radaru NATO v délce cca 18 km. Stále vzhůru, v některých částech až tak strmě, že automat auta opakovaně řadil na dvojku! Velmi úzké průjezdy vesničkami v horách. V jedné z nich otočka o 180´ v úzkých uličkách, takže i s malým autem Nissan Micra bylo nutné dvakrát opatrně couvat, abych se do další silničky mezi domy vůbec vešel!
A nejkrásnější silnice!? Bez diskuzí trasa Vasilikis – Porto Katsiki! Nádherný úsek po krásné komunikaci vytesané do skály, na které v délce něco kolem 4,5 km vystoupáte o 305 m!
Konec léta na řeckem ostrově Lefkada se vydařil. Krásné počasí, i když ke konci dosti větrné. Teplota kolem 27´C, moře teplé. Ubytování, až na detaily, fajn. Strava taktéž. Zato návrat do studené a deštivé reality…stojí za prd!
A na letišti Václava Havla? Darmo mluvit! Byli jsme nadlouho jediné přistávající letadlo…a na zavazadla jsme potupně čekali téměř 50 minut! Tedy téměř půlku času letu! Nechápu a tímto házím na odpovědný personál velkou kritiku!